Przeciwstawcie się ekstremizmowi. Ofsted zachęca brytyjskich nauczycieli.

Ekstremiści religijni przeszkadzają w edukacji używając szkół do zawężenia horyzontów dzieci i odcięcia ich od społeczeństwa, twierdzi szef brytyjskiej instytucji rządowej ds edukacji Ofsted.

W wygłoszonym w czwartek przemówieniu, Główny Inspektor Ofsted Amanda Spielman wezwała nauczycieli do przeciwstawienia się ekstremizmowi „podkopującemu fundamentalne brytyjskie wartości”, zamiast wycofywać się w obawie przed oskarżeniami. Tym samym poparła też działania szkoły St Stephen’s wprowadzającej zakaz noszenia hidżabu dla dzieci poniżej 8 lat, czy zakaz brania przez nie udziału w poście w Ramadan.

Spielman uważa, że dyrektorzy szkół powinni mieć prawo ustalania reguł ubioru w szkole, takich, które będą wspierały spójność społeczną. Tymczasem, jak twierdzi Spielman, konserwatywne środowiska religijne „pod pretekstem swobody wyznaniowej używają instytucji edukacyjnych, zgodnie i niezgodnie z prawem, by ograniczyć horyzonty młodych ludzi, izolować ich i segregować, a w najgorszych przypadkach indoktrynować wrażliwe umysły ekstremistyczną ideologią.” (j)

źródło: The Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Prześladowcy krytykującej islam skazani

Chciał zapłacić bitcoinami za uwolnienie terrorystów

Zamach w Würzburgu: problemy psychiczne, polityka azylowa i integracja