Profesor edukacji islamskiej chce euroislamu

Ednan Aslan,pochodzący z Turcji profesor edukacji islamskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim opracowuje nowy program nauczania teologii islamskiej, który ma być wprowadzony na lekcjach religii dla muzułmanów w Austrii. „Islam w obecnej postaci jest nie do utrzymania – powiedział profesor – jego nauczanie religijne nie daje się pogodzić ze współczesnym światem”.

Zmiany islamu nie dokonają się w krajach muzułmańskich, twierdzi profesor Aslan, bo nie ma tam wolności debaty. Dlatego taka debata musi odbyć się w demokratycznych krajach Europy. (g)

Źródło: independent.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie