Prof. Dudek: Zmiany klimatyczne i demograficzne przyczyną nowego ludobójstwa

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Profesor Antoni Dudek twierdzi, że zmiany klimatyczne i starzejąca się europejska populacja mogą być potencjalnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

W wywiadzie z Jakubem Majmurkiem na portalu TVN profesor Dudek twierdzi, że „Auschwitz może się zmaterializować, choć z innej strony niż dziś nam się to wydaje”. Na pytanie z jakiej, wskazuje na zmiany klimatyczne i demograficzne. Podaje przykład przyszłości, w której „z jednej strony będziemy miel starzejącą się Europę, z drugiej coraz mniej nadającą się do życia z powodu zmian klimatycznych, przeżywającą eksplozję demograficzną Afrykę”. „Nie trzeba wielkiej przenikliwości, by dostrzec, że to przepis na przyszłą katastrofę na niewyobrażalną skalę”, dodaje.

W tym samym wywiadzie podważa opinię, że na Zachodzie kwestia postępu w zakresie spraw społecznych jest zakończona i zamknięta raz na zawsze. Chociażby na przykładzie praw LGBT przestrzega przed regresem. „Co się stanie, jeśli jak w „Uległości” opisywał to Michel Houellebecq, we Francji kiedyś wygra wybory partia islamistyczna? Jakie zmiany – całkowicie demokratycznie – może wtedy przeprowadzić?”, pyta historyk. Taki scenariusz, jego zdaniem, z uwagi na demografię nie jest wcale zaskakujący.

O wpływie demografii w Afryce i Azji na sytuację w Europie w ubiegłym roku Fundacja Instytut Spraw Europejskich opublikowała publikację dr Grzegorza Lindenberga pod tytułem „Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce„. Przedstawione tam scenariusze masowej migracji w ogóle nie biorą pod uwagę czynników katastroficznych jak zmiany klimatyczne czy konflikty zbrojne. (j)

źródło TVN

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook