Liczba ujawnionych prób przekroczenia granicy przez nielegalnych imigrantów z Turcji do Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021r. wyniosła ponad 2 tysiące. Najczęściej wybieranymi krajami docelowymi były: Grecja (1822 migrantów), Włochy (477) oraz Bułgaria (99). Nie oznacza to jednak, że osoby te pozostają w tych państwach.
Tysiące zaginionych dzieci
W latach 2018-2020 w całej Europie zgłoszono zaginięcie ponad 18 tys. małoletnich uchodźców bez opieki. Najwięcej, bo blisko 8 tysięcy, w Niemczech. Raport na temat tego niepokojącego zjawiska opublikowała sieć badawcza Lost in Europe. Większość zaginionych dzieci i nastolatków w Europie pochodzi z Maroka, Algierii oraz Erytrei.
Z danych Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej wynika, że w latach 2018-2020 w Niemczech zgłoszono zaginięcie 7 806 małoletnich bez opieki. Większość z nich pochodziła z Afganistanu oraz z Maroka i Algierii.
Większość młodych ludzi odnotowanych w statystykach osób zaginionych BKA to te, które pojawiają się ponownie w miejscu zakwaterowania po dwóch lub trzech dniach. Domy dziecka muszą zgłaszać na policję zaginięcie niepełnoletniego po 24 godzinach nieobecności.
Ogromną większość udało się odnaleźć, jednak los ponad 700 dzieci pozostaje nieznany. Jednocześnie eksperci podkreślają, że liczby te są mocno zaniżone. Dyrektor Niemieckiego Funduszu na rzecz Dzieci (Deutsches Kinderhilfswerk) Holger Hofmann ostro ocenił niewydolność niemieckich służb bezpieczeństwa w tym zakresie. „Fakt, że Federalny Urząd Policji Kryminalnej w wielu wypadkach nie wie, ilu nieletnich uchodźców bez opieki zaginęło, jest skandalem z punktu widzenia ochrony dzieci” – oświadczył urzędnik.
Na drodze do ustalenia rzeczywistej liczby zaginionych niepełnoletnich uchodźców stoi także zróżnicowana metodologia zbierania danych. Francja, Dania i Rumunia w ogóle nie prowadzą podobnych statystyk, zaś Bułgaria nie rozróżnia nieletnich uchodźców na tych znajdujących się pod opieką rodziny i tych, którzy do kraju przybywają samotnie.
Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson oświadczyła, że „Komisja Europejska zasygnalizowała już państwom członkowskim, że powinny zrobić więcej, aby rozwiązać problem zaginięć dzieci uchodźców, w tym poprzez lepsze gromadzenie danych” – oznajmiła.
Małoletni bez opieki, przebywający w Niemczech, to przeważnie chłopcy w wieku powyżej 16 lat z Afganistanu lub krajów Afryki Północnej, którzy przyjeżdżają bez rodziców. Choć zgodnie z normami prawa europejskiego szesnastolatek nie jest uznawany za osobę dorosłą, to w Afganistanie czy niektórych krajach afrykańskich już tak.
Możliwe więc, że część zaginięć wynika z różnic kulturowych i stanowi próbę usamodzielnienia się, co, rzecz jasna, wcale nie zmniejsza ryzyka związanego z tym, że pozbawieni opieki nieletni uchodźcy łatwo padają ofiarą przestępców lub są przez nich wykorzystywani do działań niezgodnych z prawem. Nierzadko stają się ofiarami przemocy, także seksualnej.
Fala imigracji znowu ruszyła
Na podstawie danych napływających z Lampedusy można jednoznacznie stwierdzić, że fala nielegalnej imigracji wzbiera. Jedynie w niedzielę 9 maja na wyspę przypłynęło 1400 osób, a tydzień wcześniej ponad 600.
Kryzysem imigracyjnym ma zająć się włoski rząd. Lokalna społeczność wyspy alarmuje, że nie jest w stanie dłużej unieść ciężaru masowej imigracji, stymulowanej w dużej mierze przez przemytników oraz organizacje pozarządowe, które ułatwiają migrantom dotarcie na teren Europy.
〉 Pisaliśmy o mieliznach niemieckiej polityki migracyjnej: Kanclerz Niemiec i imigracja: zero wiarygodności.