Prezydent Czech przeciwko hidżabom

Anna
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print
Anna
Anna Šabatová, rzecznik praw obywatelskich, broni hidżabu

„Nie pozwólmy na zakrywanie. Zacznie to Hidżabem skończy burką” – tak dla czeskiej państwowej telewizji CTK wypowiedział się czeski prezydent Milos Zeman.

„To jest równia pochyła. Kiedy zaczniecie po nie zjeżdżać, już się nie zatrzymacie”, dodał. Na pytanie, czy państwo nie powinno podobnie postępować z innymi religiami, Zeman odpowiedział: „Dzisiaj już chyba nikt nie wątpi, że przynajmniej część islamu, i jak byśmy tego sobie nie nazwali, radykalny islam, fundamentalistyczny islam, ekstremistyczny islam, wykorzystuje symbole wiary do ataku przeciwko obywatelom. Jest różnica w tym, że ktoś założy sobie krzyżyk na szyi jako ozdobę, a co innego, jeżeli sobie powiesi swastykę”.

Warto również przypomnieć wypowiedź byłego premiera a potem prezydenta Vaclava Klausa dla magazynu „Pravo” na temat afery hidżabowej w Czechach: „Pani rzecznik praw obywatelskich – jak ma w zwyczaju – wywołała pseudo problem. Muzułmańskie chusty w Republice Czeskiej nie są problemem i jeśli kiedykolwiek problemem będą, to właśnie dzięki jej inicjatywie. My mamy inne problemy i nawet nie będąc pewnym, czy miałaby je rozwiązywać podejrzana instytucja rzecznika praw obywatelskich, powinniśmy się nimi intensywnie zająć. Mój punkt widzenia na te całą sprawę jest stanowczy. Jestem przeciwnikiem multikulturalizmu, z którego to wszystko wyrasta. Ludzie powinni mieć swobodę podróżowania, ale w zasadzie powinni żyć w swoich własnych krajach i do innych krajów jeździć raczej na wycieczki. Imigranci przyjeżdżający dobrowolnie do naszego kraju – ale i do każdego innego – mieliby się przystosować do naszych warunków i zwyczajów, a nie my do nich. To jest kwestia elementarnego szacunku do historycznie uwarunkowanych zasad panujących w kraju. I niech tego nikt nie porównuje z noszeniem krzyżyka na szyi. Ten mały wisiorek nie jest z dziesiątek metrów widzialnym symbolem alternatywnej wiary, alternatywnej ideologii, alternatywnego cywilizacyjnego kontekstu”.

Mariusz Malinowski, Bratysława

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze