Powstaje wspólny unijny rejestr antyterrorystyczny

Nowy rejestr tworzony jest przez unijną organizację Eurojust, która koordynuje postępowania prawne wśród państw członkowskich. W rejestrze znajdą się informacje o śledztwach i procesach osób związanych z terroryzmem, w tym powracających członków Państwa Islamskiego, którzy mają obywatelstwo europejskie. Na Bliskim Wschodzie jest ich obecnie około 1300, z tego połowa to dorośli. Procesy przeciwko nim często są niemożliwe z powodu braku dowodów.

Nowy rejestr ma umożliwić sprawniejsze przekazywanie informacji o podejrzanych, a przede wszystkim umożliwiać prowadzenie procesu tam, gdzie są większe szanse skazania za popełnione przestępstwa. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane

“Gangi zagrożeniem dla naszej demokracji”