Porozumienie dublińskie o przyjmowaniu wniosków azylowych w Unii będzie zmienione

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Europejski komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos powiedział w środę, że w ciągu trzech-czterech miesięcy państwa członkowskie zajmą się zmianą zasad przyjmowania wniosków o azyl zawartych w porozumieniu dublińskim. Zgodnie z tym porozumieniem dotychczas nielegalni imigranci składali wnioski o azyl w pierwszym kraju unijnym, do którego dotarli i w tym kraju przebywali do momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku (albo wydalenia). Parlament europejski wypowiedział się 17 listopada za zmianą porozumienia dublińskiego, ponieważ obciąża ono głównie dwa kraje unijne, do których trafiają nielegalni imigranci: Włochy i Grecję.

Nowe porozumienie, za którym opowiada się większość krajów Unii oraz Włochy i Grecja miałoby zawierać jakiś mechanizm przymusowego rozlokowywania imigrantów we wszystkich krajach unijnych z karami finansowymi dla krajów, które się nie podporządkują.

Możliwe, że zmianą zasad udzielania azylu przywódcy unijni zajmą się już na spotkaniu, które ma odbyć się w dniach 14-15 grudnia.(g)

Źródło: euobserver.com

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook