Ponad 800 ataków „islamofobicznych” w Niemczech

Ataki antysemickie w Niemczech są 85 razy częstsze niż "islamofobiczne". Demonstracja w Berlinie - Neukolln (2017).
Ataki antysemickie w Niemczech są 85 razy częstsze niż "islamofobiczne". Demonstracja w Berlinie - Neukolln (2017).

Z opublikowanych w sobotę w Niemczech informacji wynika, że w 2019 roku doszło tam do 871 „islamofobicznych” incydentów, co jest liczbą podobną do tej w dwóch poprzednich latach.

33 muzułmanów zostało w tych atakach rannych. Najbardziej krwawy w historii atak na muzułmanów zdarzył się w lutym bieżącego roku, gdy skrajnie prawicowy terrorysta napadł na dwa szisza bary w mieście Hanau.

Jak powiedziała Ulla Jelpke, rzeczniczka ds. krajowych partii Lewica , „nienawiść wobec muzułmanów wybucha w przemocy, groźbach i obelgach” i należy spodziewać się więcej takich „tykających bomb” jak ta w Hanau.

W Niemczech żyje około 4,7 mln muzułmanów. (g)

Komentarz redakcji: 

W 2018 roku było 1800 incydentów antysemickich,  w których 40 osób zostało rannych. Żydów w Niemczech mieszka 115 tysięcy. Ataki antysemickie są 85 razy częstsze niż „islamofobiczne”, a ich sprawcami są zarówno skrajna prawica, jak i muzułmanie. Gdyby ataki „islamofobiczne’ były równie częste, jak antysemickie, w Niemczech byłoby nie 870, tylko 73 tysiące takich incydentów rocznie. Ciekawe, co wówczas mówiliby niemieccy politycy.

Źródła: dw.com i Spiegel

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom