Ponad 200 tysięcy nowych uchodźców w Syrii

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W wyniku ofensywy wojsk syryjskich na Idlib, ostatnią opanowaną przez powstańców prowincję, ponad 235 tysięcy osób uciekło ze swojego miejsca zamieszkania w ciągu dwóch tygodni w grudniu, podało OCHA, biuro ONZ ds koordynacji działań humanitarnych (U.N. Office for the Coordination of Humanitarian Affairs). W Idlib mieszka kilka milionów osób, w tym setki tysięcy anty-rządowych oddziałów i ich rodzin, którym umożliwiono przeniesienie się tam po odbiciu przez wojska rządowe innych terenów w Syrii. Dotychczas władze syryjskie pozostawiały tę prowincję pod władzą islamistów.

Część uchodźców przeniosła się w pobliże granicy syryjsko-tureckiej z zamiarem jej przekroczenia. Prezydent Turcji Erdogan ostrzegł Europę, że jeśli w Turcji znajdą się nowi syryjscy uchodźcy, to skieruje ich do krajów Unii, ponieważ Turcja nie jest już w stanie przyjąć więcej uchodźców.

Od red. euroislam.pl Erdogan stara się zyskać w ten sposób poparcie Europy dla swojego pomysłu osiedlenia miliona syryjskich uchodźców w pasie przygranicznym kontrolowanym od października przez wojska tureckie na terenie autonomii kurdyjskiej w Syrii. Unia nie zgadza się na ten plan, ponieważ oznacza on czystki etniczne na terenach kurdyjskich. (g)

Źródło: Reuters

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook