Ponad 100 organizacji humanitarnych przeciwko unijnej polityce wobec uchodźców

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacje humanitarne zaprotestowały przeciwko najnowszym planom Komisji Europejskiej, których celem jest przeciwdziałanie obecnemu kryzysowi imigracyjnemu.

Wśród organizacji protestujących projekt Komisji Europejskiej są Amnesty International, Human Rights Watch, Lekarze Świata itp.

To co budzi obawy międzynarodowych NGO’sów to plany zatrzymania imigracji rozwijane na podstawie podobnych umów jakie Unia Europejska zawarła z Turcją na początku roku. Ich zdaniem będzie to prowadziło tylko do zatrzymania imigracji, ale nie do rozwiązania problemów związanych z prawami człowieka uchodźców. „W efekcie ludzie będą narażeni na deportację do krajów, gdzie ich prawa nie będą chronione”, czytamy w piśmie skierowanym przez organizacje pozarządowe. Ich zdaniem UE straci moralne prawo do działania na rzecz praw człowieka w innych państwach.

Oczekują natomiast, by Unia Europejska zapewniła bezpieczne i regularne kanały transportu do Europy dla wszystkich tych, którzy potrzebują międzynarodowej ochrony, a także tych, którzy przyjeżdżają w celu re-unifikacji rodzin, w celach zarobkowych na wszystkich poziomach umiejętności czy na studia. Unia ma też zaprzestać warunkować pomoc ekonomiczną niską liczbą imigrantów przybywających z danego kraju, a także zaprzestać wysyłania ludzi do krajów trzecich, które naruszają lub istnieje ryzyko naruszenia praw podstawowych i rządów prawa. (j)

źródło: NRC

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook