Polskie akcenty na wystawie malarstwa przeciwko szariatowi

18 artystów z Włoch, Anglii, Ukrainy, Polski i Australii wzięło udział w międzynarodowym konkursie ‘Passion for Freedom’ zorganizowanym przez organizację One Law for All. Finał konkursu odbył się w ubiegłą sobotę w centrum Londynu w Galerii Unit24 usytuowanej przy Tate Modren.

Sala galerii była przepełniona, cześć osób oglądała emisję filmu o honorowych morderstwach – ‘Przyrzeczona’ Leszka Dobruckiego, z zewnątrz przez ogromną szybę galerii.

„Prawo szariatu w UK, które było tematem konkursu było dla mnie dużym wyzwaniem.” – Basia Wróbel uczestniczka konkursu.

„Nikt nie chce być zbyt dosłowny, szczególnie jeśli chodzi o malarstwo, jest to inne medium od filmu czy reportażu. Jednocześnie przekaz musi być jasny, tak, żeby rozbudził świadomość  i zapadł na długo w pamięci odbiorcy. Szokowanie w sztuce nie zawsze daje dobre efekty, szczególnie, jeśli dotykamy tematu przemocy i niesprawiedliwego traktowania drugiego człowieka. Nie chciałam tym epatować, gdyż zbyt dużo tego wokół nas”

Nagrody EQ,  skrót pochodzi od słowa „equality” (równość) otrzymali artyści:

Sundt Anna "Cover Up"

Sundt Anna "Cover Up"

1. Anna Sundt za serie fotografii ‘Cover up’
2. Roberta Coni za obraz ‘Erasing herself I’
3. Svitlana Grebenyuk ‘Ahmadinejad’

W krótkim przemówieniu przewodnicząca kampanii One Law for All, Maryam Namazie podkreśliła, że roli sądów szariatu w Wielkiej Brytanii nie da się zredukować do zajmowania „tylko sprawami cywilnymi”. Bowiem przez to decydują o życiu wielu kobiet i dzieci tam mieszkających, mimo że w rzeczywistości podlegają demokratycznemu prawu równo traktującemu swoich obywateli obojga płci. „To że nie są jeszcze obcinane dłonie na Trafalgar Square, nie znaczy, że nie dzieje się krzywda ludzka,” podsumowała Namazie.

„Niesamowita wystawa. Artyści zaskoczyli mnie wyczuciem i  mądrością w przekazaniu tak trudnego tematu. Temat szariatu do dziś był mi obcy, nie wiedziałem ze to prawo zostało wprowadzone w UK. To niepokojące”, mówi jedne ze studentów University of Arts London, St. Martin’s College of Art, gość wystawy. „Prace Maji Wolnej pomimo prostej i ascetycznej formy są szokujące. Tak ciągle traktowane są kobiety w 21 wieku? I to prawo obowiązuje w Anglii??? Niewiarygodne.”

Organizatorzy zapewniają, że za rok odbędzie się kolejna edycja.

Już teraz można zgłaszać swoje prace do pierwszych eliminacji na adres: activist.art@onelawforall.org.uk oraz art.wave@onelawforall.org.uk

KG

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji