Polska wyda prawie 3 mld na politykę imigracyjną

W ramach walki z niedoborem pracowników rząd chce w latach 2018-2025 wydać 2,9 mld złotych na zachęty dla imigrantów i powrót Polaków do kraju, informuje Rzeczpospolita.

Plany rządu mają zostać ogłoszone we wrześniu, a ma być w nich także poszerzona lista krajów o uproszczonej procedurze imigracyjnej. Obecnie dotyczy to sześciu krajów naszego regionu ((Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii). W nowej polityce mają dołączyć do nich prawdopodobnie Wietnam i Filipiny, ale szczegóły nie zostały ujawnione.

Mówi się nie tylko o środkach finansowych na ściąganie imigrantów, ale rząd przeznaczy także kwotę 1,2 mld złotych na ściąganie polskich emigrantów. Ponad połowa kosztów polityki imigracyjnej zostanie pokryta przez fundusze unijne. Rząd chce ściągać wysoko wykwalifikowanych fachowców oraz studentów.

Agencje zarabiające na pośrednictwie w załatwianiu pracy imigrantom w Polsce skarżą się na zbyt długie procesy w urzędach wojewódzkich i chciałyby rozluźnienia procedur. Z kolei Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR proponuje przeniesienie polityki imigracyjnej z MSWiA i podporządkowanie jej Ministerstwu Pracy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju widzi potencjał dla ściągania imigracji także z Turcji, która zdaniem ministerstwa ma wysoki poziom wykształcenia inżynierów. (j)

źródło: Rzeczpospolita

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Szwecja: muzułmańska partia atakowała szyitów i Żydów

„Terroryzm wobec muzułmanów” w USA?

Francja chce deportować imama ekstremistę