Polska wyda prawie 3 mld na politykę imigracyjną

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W ramach walki z niedoborem pracowników rząd chce w latach 2018-2025 wydać 2,9 mld złotych na zachęty dla imigrantów i powrót Polaków do kraju, informuje Rzeczpospolita.

Plany rządu mają zostać ogłoszone we wrześniu, a ma być w nich także poszerzona lista krajów o uproszczonej procedurze imigracyjnej. Obecnie dotyczy to sześciu krajów naszego regionu ((Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii). W nowej polityce mają dołączyć do nich prawdopodobnie Wietnam i Filipiny, ale szczegóły nie zostały ujawnione.

Mówi się nie tylko o środkach finansowych na ściąganie imigrantów, ale rząd przeznaczy także kwotę 1,2 mld złotych na ściąganie polskich emigrantów. Ponad połowa kosztów polityki imigracyjnej zostanie pokryta przez fundusze unijne. Rząd chce ściągać wysoko wykwalifikowanych fachowców oraz studentów.

Agencje zarabiające na pośrednictwie w załatwianiu pracy imigrantom w Polsce skarżą się na zbyt długie procesy w urzędach wojewódzkich i chciałyby rozluźnienia procedur. Z kolei Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR proponuje przeniesienie polityki imigracyjnej z MSWiA i podporządkowanie jej Ministerstwu Pracy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju widzi potencjał dla ściągania imigracji także z Turcji, która zdaniem ministerstwa ma wysoki poziom wykształcenia inżynierów. (j)

źródło: Rzeczpospolita

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook