Połowa Francuzów i Niemców niechętna islamowi

W przeprowadzonym przez ośrodek YouGov badaniu stosunku opinii publicznej do religii w czterech krajach Europy największą niechęcią wobec islamu wykazali się mieszkańcy Niemiec (53% niechętnych islamowi) i Francji (49%). W USA 37% osób ma niekorzystną opinię na temat islamu, a w Wielkiej Brytanii 32%. Wszędzie są to grupy znacznie większe niż grupy osób odczuwających niechęć do innych religii: judaizmu, hinduizmu, buddyzmu czy chrześcijaństwa.

W innym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018, a cytowanym w raporcie o nienawiści grupy “Hope not Hate”, 32% Brytyjczyków wierzy, że istnieją w kraju rządzone przez szariat strefy “no-go”, a w badaniu z sierpnia 2018 podobna grupa 30% badanych byłaby przeciwna lokalnej budowie meczetu. (g)

Źródło: theguardian.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane

“Gangi zagrożeniem dla naszej demokracji”