Północnoafrykańska franczyza Al-Kaidy wypierana jest na południe

Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM), będąc pod presją Państwa Islamskiego i osłabiona przez Francję, coraz częściej dokonuje zamachów na miękkie cele w afrykańskich miastach, informuje Stratfor.

Od początku 2016 roku zamachy AQIM dokonywane są poza tradycyjnymi obszarami działania, w Burkina Faso i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Można spodziewać się, że ten trend, atakowania zachodnich obiektów w państwach o słabych strukturach bezpieczeństwa, nasili się.

AQIM realizuje w ten sposób dwa cele: podminowuje bezpieczeństwo w tych państwach pokazując, że ich służby niezdolne są do zapewnienia ochrony oraz przyciąga innych dżihadystów, przypominając, że Państwo Islamskie nie jest jedyną liczącą się organizacją dżihadystyczną. (j)

źródło oraz pełna analiza: The Stratfor

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię