Policyjne profilowanie podejrzanych nie przeszkadza Niemcom – sondaż

W czasie sylwestrowej nocy w Kolonii policja przeprowadzała tzw. profilowanie rasowe podejrzanych, zatrzymując do kontroli dokumentów ponad tysiąc osób o wyglądzie bliskowschodnim albo afrykańskim – głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Kilkadziesiąt z nich zostało przez policję zatrzymanych. Dzięki tej akcji i dzięki zwiększonej obecności policji na ulicach miasta nie doszło w Kolonii do powtórzenia wydarzeń z poprzedniego Sylwestra, kiedy bandy pochodzących z północnej Afryki młodych mężczyzn molestowały seksualnie i rabowały kobiety uczestniczące w zabawie – w sumie zaatakowanych zostało kilkaset kobiet.

Tegoroczna akcja policji spotkała się z krytyką niektórych organizacji broniących praw człowieka i polityków lewicowych, oskarżających policję o tzw. profilowanie, czyli zatrzymywanie osób podejrzanych nie ze względu na ich zachowanie lecz wygląd. W przeprowadzanych badaniach opinii publicznej okazało się, że dwie trzecie osób (63%) nie uważa profilowania rasowego za nieodpowiednie a nieco ponad jedna czwarta (27%) uważa, że jest naganne. Wśród najmłodszych proporcje były bardziej wyrównane: w grupie wiekowej 18-29 lat 46% popiera profilowanie rasowe a 43% jest przeciwnych

Oceniając działania policji aż 82% uznało, że policja działała właściwie, a tylko 8% uznało, że policja działała stosując nieodpowiednie metody.

W USA profilowanie rasowe odrzuca 60% badanych. (g)

Źródło: The Local. 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom