Policja w Malmö: grzecznie i po arabsku

ara
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Policjantom, którzy patrolują dzielnicę Rosengard w Malmö zaoferowano kurs języka arabskiego, aby pomóc im lepiej się komunikować w zdominowanej przez imigrantów dzielnicy.

Jak podaje lokalna gazeta „Skanska Dagbladet”, do tej pory 45 funkcjonariuszy dobrowolnie zapisało się na trwający 12 tygodni kurs, na którym nauczą się najczęściej używanych arabskich pozdrowień i uprzejmości. „Chodzi  o to, aby kontaktować się z imigrantami w bardziej godny sposób”, powiedział gazecie szef policji Bang Hersler.

Według Henslera, kurs został zorganizowany na prośbę funkcjonariuszy, którzy naciskali na departament, aby ten dostarczył im narzędzi do lepszej komunikacji z mieszkańcami Rosengard, wśród których wielu to imigranci, dla których szwedzki jest drugim językiem. Oprócz nauki podstaw arabskiego, specjalnie zaprojektowany kurs będzie również oferował lekcje na temat muzułmańskiej kultury i tradycji, aby pomóc oficerom lepiej  rozumieć niektóre różnice kulturowe, mogące prowadzić do nieporozumień w kontaktach z lokalnymi mieszkańcami. „Chcemy poszerzyć naszą wiedzę”, powiedział Hersler. „Za każdym razem kiedy mówimy, wyrażamy siebie w ramach naszej własnej kultury. Nawet jeśli  mówimy w tym samym języku, nie ma żadnej gwarancji, że zrozumiemy się nawzajem”

Kurs, organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Dorosłych, odbywać się będzie w czasie wolnym uczestników i skupiać się będzie na zwrotach, których funkcjonariusze chcieliby używać w trakcie swojej codziennej pracy. „Na pewno nie będą się uczyć całego języka”, powiedziała gazecie Lena Gustafsson ze stowarzyszenia.

Kontynuacja kursu nie jest planowana, ale Hersler powiedział, że jeśli klasa z arabskim językiem i kulturą odniesie sukces, kurs może trwać dłużej.

***
Przytaczamy kilka wypowiedzi z forum thelocal.se:

JulieLou40: Oto radykalny pomysł: sprawmy, aby imigranci uczyli się szwedzkiego (…) Jeśli chcą tu być, powinni się integrować. To proste.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

sjuttiosjusköterskorpåsjukhuset: Myślę, że Malmö to jedna wielka kpina. Wszystkie informacje jakie stamtąd pochodzą budzą śmiech i zażenowanie Szwecją.

RobinHood: Czemu ograniczać te wspaniałą okazję nauki arabskiego tylko do policjantów? Niech lekcje arabskiego będą dostępne dla wszystkich w Malmö! A nawet obowiązkowe! Pomyślcie tylko, o ile milsze byłyby Rosengard i Malmö, gdyby wszyscy mogli mówić tym samym językiem.

Tysknaden: Dlaczego nie iść na całość i nie wprowadzić prawa szariatu? Takie działanie krok po kroku – praktykowane już w Wielkiej Brytanii i Niemczech – jest zdecydowanie zbyt powolne.(p)

Tłumaczenie: JK

Źródło: http://www.thelocal.se/35956/20110905/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook