Wiadomość

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Statek Sea Watch 4 opuszcza Barcelonę, na dziobie powiewa Antifa (zdj. Twitter)
Statek Sea Watch 4 opuszcza Barcelonę, na dziobie powiewa Antifa (zdj. Twitter)

Kościół Ewangelicki, sponsorujący statek „Sea Watch 4” służący do wyławiania imigrantów na Morzu Śródziemnym, jest oburzony, że powiewała nad nim flaga skrajnie lewicowej ekstremistycznej organizacji Antifa.

Przewodniczący rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD) Heinrich Bedford-Strohm protestował przeciwko umieszczeniu na statku „Sea Watch 4” flagi skrajnie – lewicowej Akcji Antyfaszystowskiej – Antify. Jego zdaniem odsuwa to uwagę od prawdziwych celów, ratowania imigrantów na Morzu Śródziemnym, a EKD jako główny sponsor statku nie wyraża zgody na takie upolitycznianie sprawy.

Kilka tygodni wcześniej organizacja Sea-Watch, która prowadzi działania poszukiwawcze i ratownicze, jeszcze mocniej wyeksponowała flagę przeciwstawiając się krytycznym reakcjom prawicy. Przeciwko umieszczaniu flagi protestowali posłowie Bundestagu z AfD, ale także CDU. W Niemczech Antifa jest wymienianą przez Urząd ds. Ochrony Konstytucji (BfV), jako ekstremistyczna organizacja lewicowa i jako taka monitorowana przez służby. „Kiedykolwiek ludzie wzywają czy używają przemocy pod hasłem antyfaszyzmu, czuję się rozgniewany”, powiedział Bedford-Strohm. Sea-Watch jednak nie chce się zgodzić na ściągnięcie flagi, twierdząc, że „wywieszenie flagi Antify nie jest tożsame ze zgodą na lewicowy ekstremizm i przemoc”.

Jak pokazują materiały Sea-Watch, statek wypłynął już w kierunku miejsca na Morzu Śródziemnym, gdzie organizacje pozarządowe czekają na łodzie z imigrantami, które odpłynęły od brzegów Libii. Na statku jest widoczna flaga Antify, ale nie tylko chodzi o symbolikę. Kapitan łodzi, Dariush Beigui, jest sympatykiem skrajnie lewicowej organizacji, a także postawiono mu we Włoszech zarzuty udziału w przemycie nielegalnych imigrantów, którego miał dokonać wraz załogą statku „Iuventa”. Członkowie załogi zaprzeczają i oskarżają rząd włoski o kryminalizację pomagania imigrantom zagrożonym na morzu.

Konserwatywno-liberalna strona internetowa Tichys-Einblick pyta, ilu dowodów na związki z Antifą potrzeba EKD, żeby zerwało współpracę z Sea-Watch, czy chociaż wywarło presję na zmianę załogi?

W Niemczech w roku 2019 aktywność skrajnie lewicowego ekstremizmu wzrosła o 39% w porównaniu do roku poprzedniego, a BfV szacuje, że osób skłonnych do przemocy wśród skrajnej lewicy jest ponad 9 tysięcy.

Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię