NGO przemycają imigrantów i szpiegują greckie służby

Łódź organizacji Mare Liberum oskarżanej o przemyt (zdj. FB)
Łódź organizacji Mare Liberum oskarżanej o przemyt (zdj. FB)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacje pozarządowe nie tylko współpracowały z przemytnikami ludzi, ale także są oskarżone o szpiegostwo przeciwko Grecji, informują służby wywiadowcze.

35 członków NGO, między innymi z Norwegii i Austrii, ale przede wszystkim z Niemiec, usłyszało zarzuty pomagania nielegalnym imigrantom w przedostawaniu się z Turcji na grecką wyspę Lesbos (pisaliśmy o tym tutaj). Oskarżone organizacje to Mare Liberum, Sea Watch, Watch The Med, Fluch & Migration eV. Wszystkie mają siedzibę w Mehringhof w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg.

W toku śledztwa okazało się, że dwie z tych osób miały dostęp do tureckich stron rządowych, które wymagają do logowania specjalnych kodów. „To sprawa szpiegostwa dotycząca organizacji pozarządowych” – powiedział zastępca ministra ochrony obywateli Eleftherios Oikonomou.

Dwie obywatelki Norwegii i Austrii przebywając na tureckim wybrzeżu otrzymywały informacje z rządowej strony tureckiej o położeniu straży przybrzeżnej Greków, a także łodzi Frontexu. Dwójka ta rekrutowała także do współpracy migrantów po obu stronach Morza Egejskiego, żeby śledzić ruchy greckich statków.

Rebecca Sommer, niemiecka aktywistka, która w wywiadzie dla „Tichys Einblick” przyznała się do poinformowania greckich służb w tej sprawie, twierdzi, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. I nie ma tu na myśli aktywistów, ale osoby, które na miejscu angażują się w tworzenie dla ONZ czy UE pewnego rodzaju kampanii PR opartej na fałszywych informacjach.

Sommer opowiada też o zaangażowaniu skrajnej lewicy, Antify. Wymienia organizację Mare Liberum powiązaną z Sea Watch, która nie tylko posiada więcej małych łódek trzymanych w niewielkich portach, ale także dostarcza imigrantom paszporty osób trzecich, z regionu Chorwacji i Serbii, żeby dzięki nim mogli dostać się na teren UE.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Na głównej łodzi Mare Liberum greckie służby „znalazły wysokiej klasy urządzenia techniczne do zakłócania radarów itd. posiadają także własny serwer, żeby nikt miał dostępu do ich internetu i rozmów” – opisuje wyposażenie NGO Sommer.

Jej opis sytuacji potwierdzają greccy agenci, którzy przez cztery miesiące udawali nielegalnych imigrantów pokonując drogę z Turcji do Grecji. Zdaniem ministra informacji i azylu, działania zaobserwowane przez nich kwalifikują się jako szpiegostwo.

To nie koniec rewelacji Sommer. Gdy grecka straż przybrzeżna zakazuje wyjścia w morze statków  Mare Liberum, niemiecka ambasada w Atenach wywiera naciski bezpośrednio na greckie służby. Grecy zamierzają teraz prześwietlić przepływy finansowe tych organizacji, w tym zatrzymanej Mare Liberum.

Była polityk CDU Vera Lengsfeld twierdzi, że podejrzewa się, iż finansowanie niektórych NGO pochodzi z podatków zbieranych poprzez niemiecki kościół ewangelicki EKD. Prawdopodobnie bez wiedzy i zgody wiernych. Dodatkowo organizacje pozarządowe używają specjalnej aplikacji pośredniczącej, po to, żeby skrajnie lewicowe NGO nie kontaktowały się bezpośrednio z przemytnikami imigrantów. To zdaniem Lengsfeld oznacza, że zdają sobie sprawę z potencjalnie kryminalnego charakteru swojej działalności.

Wcześniejsze doniesienia Rebeki Sommer o udziale NGO w przemycie były traktowane z podejrzliwością, ale aresztowanie 35 działaczy przez greckie służby potwierdziły jej słowa.

W związku z działaniami na wyspie Lesbos, w tym tygodniu pięć osób zostało aresztowanych i oskarżonych o przemyt imigrantów przez port lotniczy w Atenach.

Grupa trzydziestu organizacji pozarządowych zajmujących się imigrantami, tydzień po aresztowaniach kolegów domaga się w liście do greckiego parlamentu dochodzenia w sprawie nielegalnego odpychania imigrantów z granicy grecko-tureckiej. Domagają się ujawnienia funkcjonariuszy odpowiedzialnych za ten proceder.

W styczniu 2018 roku umieściliśmy wywiad z Rebeccą Sommer, w którym aktywistka praw człowieka opowiedziała o swoim rozczarowaniu polityką imigracyjną Niemiec. Wtedy aktywiści skrajnej lewicy próbowali wprowadzić Sommer w błąd, sugerując, że sfałszowaliśmy jej wypowiedzi. (j)

Źródła: Der Zeit, newsit.gr, Tichys Einblick, Tornos, The European, Infomigrants, The National

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook