Pobili ucznia, bo źle recytował Koran

meczetDwóm nauczycielom muzułmańskim grozi więzienie za pobicie kijem dziesięcioletniego chłopca, który pomylił się w recytacji Koranu.

60-letni Mohammed Siddique i 23-letni Mohammed Waqar bili za karę dziecko po nogach plastikową laską w meczecie w Birmingham – usłyszał Sąd Koronny [zajmujący się przestępstwami kryminalnymi] w tym mieście.

Nauczyciele (ojciec i syn) początkowo zaprzeczali zarzutowi czterokrotnego bicia chłopca podczas lekcji religii za złe czytanie koranu, ale obecnie zmienili swe zeznania po tym, jak chłopiec pokazał się z podbitym okiem i siniakami na nogach. Obaj nauczyciele przyznali się do świadomej napaści na dziecko i spowodowanie „cierpienia i szkód na jego zdrowiu”.

Prokurator Matthew Brook powiedział przed sądem, że obaj mężczyźni są „znanymi filarami wspólnoty islamskiej w muzułmańskiej części miasta”. „Pan Siddique i jego syn prowadzili osobne lekcje. Powód był uczony przez obu pozwanych i są to ludzie o pewnej pozycji społecznej. Oskarżenie ma dwa główne cele w tej sprawie. Pierwszy to uzyskanie przyznania się oskarżonych do winy, aby nie mogli więcej nauczać dzieci, a drugi to pokazanie społeczności, że podobne zachowania są nieakceptowalne i mają kryminalny charakter. Te cele zostały osiągnięte”.
Sędzia Mark Wall stwierdził: „Zachowanie każdego z was było poważne i sąd wydający wyrok w waszej sprawie rozważy różne opcje. Odraczam sprawę do 7 września. Wtedy obaj zostaniecie osądzeni. Zamierzam poprosić o sprawozdanie przedwyrokowe, bo chcę wiedzieć nieco więcej o waszym środowisku”.

Obrońcy oskarżonych podkreślili, że są oni ludźmi o dobrej reputacji.

Najwyższy wyrok za przestępstwo znęcania się nad osobą poniżej 16 roku życia wynosi w Wielkiej Brytanii 10 lat więzienia.
Roselit, na podstawie:
www.dailymail.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Europa nieprzygotowana na masową migrację

Narasta przemoc w Iranie

Belgia uległa szantażowi Iranu