Pierwsze piątkowe modlitwy prowadzone przez kobietę w kobiecym meczecie w Kopenhadze

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W piątek po raz pierwszy kobieta-imam poprowadziła modlitwy w małym meczecie tylko dla kobiet w Kopenhadze. W modlitwach uczestniczyło około 60 kobiet, z tego połowa to muzułmanki.
Meczet, mieszczący się w mieszkaniu, został utworzony pół roku temu przez Sherin Khankan, która jest jednym z dwóch kobiet-imamów meczetu. Khankan urodziła się w Danii, jej matka jest Finką a ojciec Syryjczykiem.

Początkowo meczet miał być koedukacyjny, ale okazało się, że większość społeczności muzułmańskiej chciała, żeby piątkowe modlitwy były tylko dla kobiet, powiedziała Khankan. Dzisiaj jestem z tej decyzji bardzo zadowolona, bo gdy się chce wprowadzić zmiany to trzeba to robić powoli.

Przeważający pogląd w islamie dopuszcza kobiety imamów prowadzące modlitwy w grupach wyłącznie kobiecych a nie dopuszcza kobiet prowadzących modlitwy w grupach mieszanych albo tylko dla mężczyzn. W ostatnich latach zdarzają się jednak w różnych krajach sytuacje, kiedy kobieta prowadzi modlitwy mieszanej grupy. Meczetk Khankan jest pierwszym w krajach skandynawskich meczetem tylko dla kobiet.

Khankan uważa, że jej meczet będzie walczył z islamofobią, pokazując,jak się wyraziła, że kobiety mogą przewodzić. (g)

Źródło: The Local

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook