Pierwsze piątkowe modlitwy prowadzone przez kobietę w kobiecym meczecie w Kopenhadze

W piątek po raz pierwszy kobieta-imam poprowadziła modlitwy w małym meczecie tylko dla kobiet w Kopenhadze. W modlitwach uczestniczyło około 60 kobiet, z tego połowa to muzułmanki.
Meczet, mieszczący się w mieszkaniu, został utworzony pół roku temu przez Sherin Khankan, która jest jednym z dwóch kobiet-imamów meczetu. Khankan urodziła się w Danii, jej matka jest Finką a ojciec Syryjczykiem.

Początkowo meczet miał być koedukacyjny, ale okazało się, że większość społeczności muzułmańskiej chciała, żeby piątkowe modlitwy były tylko dla kobiet, powiedziała Khankan. Dzisiaj jestem z tej decyzji bardzo zadowolona, bo gdy się chce wprowadzić zmiany to trzeba to robić powoli.

Przeważający pogląd w islamie dopuszcza kobiety imamów prowadzące modlitwy w grupach wyłącznie kobiecych a nie dopuszcza kobiet prowadzących modlitwy w grupach mieszanych albo tylko dla mężczyzn. W ostatnich latach zdarzają się jednak w różnych krajach sytuacje, kiedy kobieta prowadzi modlitwy mieszanej grupy. Meczetk Khankan jest pierwszym w krajach skandynawskich meczetem tylko dla kobiet.

Khankan uważa, że jej meczet będzie walczył z islamofobią, pokazując,jak się wyraziła, że kobiety mogą przewodzić. (g)

Źródło: The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom