Pakistański wywiad zamieszany w terrorystyczne ataki na Danię

W poufnym raporcie z przesłuchań w Indiach, David Headley, współsprawca zamachów terrorystycznych w Bombaju, wspomina o współpracy z osobami z pakistańskiej służby wywiadowczej w planowaniu ataku na duńską gazetę Jyllands-Posten.

Headley ma korzenie pakistańsko-amerykańskie i przyznał się do planowania zamachu terrorystycznego w Bombaju w Indiach w 2008 roku. Obecnie przebywa w więzieniu w Chicago. Przyznał, że kiedy został aresztowany w listopadzie 2008 roku, planował nowy atak – tym razem przeciwko gazecie Jyllands-Posten; powodem były publikacje karykatur proroka Mahometa. Headley był przesłuchiwany latem ubiegłego roku przez indyjskich oficerów wywiadu. W ponad stustronicowym raporcie jaki otrzymał duński dziennik „Politiken”, Headley mówi szczegółowo o długiej liście spotkań z pakistańskimi oficerami wywiadu.

Pracował on między innymi dla pakistańskiego ugrupowania terrorystycznego – Lashkar e-Taiba, które według niego jest ściśle związane z pakistańskim ISI. „Najważniejsze osoby w Lashkar e-Taiba są kontrolowane przez pakistańskie służby wywiadowcze”, zeznał Headley. Opisał sytuację z jesieni 2008 roku, gdy omawiał z oficerem ISI, nazwanym majorem Iqbalem, ataki terrorystyczne przeciwko gazecie Jyllands-Posten. Według Headleya ten sam człowiek również odegrał czołową rolę w przygotowaniu ataku terrorystycznego w Bombaju, a także sponsorował kilka jego wyjazdów.

Według raportu, major Iqbal dał Headleyowi telefon komórkowy Sony Ericsson z wbudowanym aparatem fotograficznym, aby Headley mógł go później wykorzystać do robienia zdjęć różnych miejsc w Danii, w tym budynków Jyllands-Posten. Już wcześniej pojawiały się przypuszczenia, że ISI wiedział o planowanym ataku w Bombaju, podczas którego ponad 160 osób straciło życie. Według Headleya, to samo można powiedzieć o ataku na Jyllands-Posten. ISI jest często oskarżany o współpracę z różnymi organizacjami terrorystycznymi, podczas gdy oficjalnie Pakistan jest sojusznikiem USA i Danii w wojnie z terroryzmem.

Dyskusja na temat możliwej dwulicowość Pakistanu jeszcze bardziej się zaogniła po odkryciu, że lider Al Kaidy Osama bin Laden od kilku lat mieszkał obok najważniejszych instytucji wojskowych w Pakistanie. Rola ISI w wojnie z terroryzmem będzie ponownie kwestią zainteresowania sądu, kiedy rozpocznie się w Chicago rozprawa przeciwko współoskarżonemu Headleya, Tahawwurowi Ranie. Headley współpracował z Raną, który jest również pochodzenia pakistańskiego. W przeciwieństwie do Headleya, który przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów, Tahawwur Rana odmówił składania zeznań. W oficjalnym oświadczeniu władze indyjskie stwierdziły, że podejrzany major Iqbal jest oficerem wywiadu pakistańskiego. Iqbal został również uznany w Chicago za oskarżonego, ale prawdopodobnie przebywa na wolności w Pakistanie. Według amerykańskiego oskarżenia Major Iqbal był w bliskim kontakcie zarówno z Headleyem jak i z Raną, nie wspomina się jednak o jego domniemanym związku z pakistańskim wywiadem ISI.

Szwedzki badacz terroryzmu, Magnus Rantorp uważa, że sprawa ta jest kolejnym przedmiotem sporów w napiętych już stosunkach między Pakistanem a USA. „Nie ma powodu, aby sądzić, że Headley wymyślił swoje zeznania. Już wcześniej bywały przykłady osób z ISI, które były podwójnymi agentami. Pytanie brzmi: czy plany Headleya były znane przywództwu ISI, czy tylko poszczególnym jednostkom w agencji. Teraz mamy nazwisko – major Iqbal, który jest podejrzanym w Stanach Zjednoczonych, a Pakistan powinien zezwolić na jego ekstradycję, aby Iqbal odpowiedział na stawiane mu zarzuty”, mówi Rantorp.

Dziennik Politiken poprosił o wyjaśnienia ministra sprawiedliwości Larsa Barfoeda oraz szefa duńskich służb wywiadowczych (PET) Jakoba Scharfa, w sprawie raportów, z których wynika, że ISI wiedziało o planach terrorystycznych przeciwko Jyllands-Posten. Jednakże żaden z nich nie chciał udzielić jakichkolwiek komentarzy. (MS/p)

Tłum. KM na podst. Politiken

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem