Wiadomość

Pakistan: antyfrancuskie zamieszki

Pakistan antyfrancuskie zamieszki (zdj. Twitter)
Pakistan: antyfrancuskie zamieszki (zdj. Twitter)

Francja zaleca swoim obywatelom opuszczenie Pakistanu w związku z gwałtownymi protestami o antyfrancuskim wydźwięku.

W czwartek ambasada Francji w Pakistanie poleciła wszystkim obywatelom i firmom francuskim czasowe opuszczenie kraju. Komunikat został wywołany gwałtownymi antyfrancuskimi protestami w ciągu tygodnia, które sparaliżowały dużą część kraju.

„Ze względu na poważne zagrożenie francuskich interesów w Pakistanie, francuskim obywatelom i francuskim firmom zaleca się tymczasowe opuszczenie kraju” – poinformowała ambasada w komunikacji internetowej skierowanej do obywateli Francji. Odloty do kraju mają zostać zorganizowane przez komercyjne linie lotnicze.

We wtorek doszło do starć między zwolennikami partii Tehrik-i-Labaik Pakistan (TLP), radykalnej grupy konserwatywnego islamu, a policjantami.  Protesty wybuchły po tym, gdy lider grupy, Saad Rizvi, został zatrzymany za zachęcanie tysięcy swoich zwolenników do wyjścia na ulice w całym Pakistanie. W starciach zginęło dwóch policjantów, a sam Rizvi został oskarżony o podżeganie do morderstwa.

Następnego dnia pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że delegalizuje TLP, która jest odpowiedzialna za antyfrancuskie protesty w całym kraju. Podstawą do pozbawienia prawa do działalności partii była ustawa antyterrorystyczna. TLP domaga się od rządu pakistańskiego wydalenia ambasadora Francji i poparcia bojkotu francuskich produktów z powodu ponownego opublikowania przez „Charlie Hebdo” karykatur proroka Mahometa w zeszłym roku.

Minister spraw wewnętrznych Pakistanu, Sheikh Rashid, podejmując decyzję o delegalizacji wyjaśnił dziennikarzom, że rząd nie chce, żeby Pakistan „był znany jako naród ekstremistyczny na szczeblu międzynarodowym”.

Nastroje antyfrancuskie kipią w Pakistanie od czasu, kiedy prezydent Emmanuel Macron bezwarunkowo poparł wolność słowa, a także wprowadził politykę przeciwdziałania rozwojowi separatyzmu islamskiego. Macron bronił także, w ramach wolności wypowiedzi, prawa „Charlie Hebdo” do ponownego opublikowania karykatur, uznanych przez wielu muzułmanów za bluźniercze.

Zwolennicy ruchu TLP sparaliżowali stolicę Pakistanu również w listopadzie ubiegłego roku na trzy dni, urządzając antyfrancuskie zgromadzenia i protesty.

TLP to skrajnie prawicowa partia islamska, której członkowie należą do sunnickiej szkoły Barelwi. Znana jest z domagania się, by szariat stał się prawem państwowym w Pakistanie oraz  przeciwstawiania się jakimkolwiek zmianom w pakistańskim prawie dotyczącym bluźnierstwa. W oparciu o to prawo chrześcijanie skazywani są w Pakistanie za fałszywe często zarzuty obrazy Mahometa lub Koranu. (j)

Więcej na ten temat:

〉 Co chciał osiągnąć prezydent Francji: Macron prostuje wypaczenia na temat jego walki z islamizmem

〉 Kary za bluźnierstwo to codzienność w Pakistanie.

〉 Czym jest ruch Barelwi i czy są islamistami w opinii pakistańskiego studenta w Polsce: „Konserwatywny islam też jest rakiem dla świata”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign