Oświadczenie w sprawie stanowiska B’nai B’rith Polin

Przedstawiamy oświadczenie Stowarzyszenie Europa Przyszłości w sprawie stanowiska B’nai B’rith Polin opublikowanego w Gazecie Wyborczej.

3genn09milano2

Protesty przeciwko Izraelowi w Milanie

Oświadczamy, że nie zależy nam  na rozbudzaniu nastrojów antyarabskich, Nie jesteśmy wrogami  żadnej religii jako takiej. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na problem radykalnego islamu w Europie. Nie utożsamiamy wszystkich muzułmanów z fundamentalizmem – podkreślaliśmy to wielokrotnie. Rażą nas antysemickie wypowiedzi niektórych  duchownych i aktywistów muzułmańskich związanych mi. in. z Federacją Organizacji Islamskich w Europie.

Zaskoczeniem jest dla nas stanowisko B’nai B’rith Polin. Chcielibyśmy przypomnieć, że w trakcie ostatniej operacji Izraela w Strefie Gazy, to członkowie naszego stowarzyszenia wspólnie ze społecznością żydowską w Polsce protestowali na pl. Zamkowym  przeciwko demonizowaniu Izraela w konflikcie z Hamasem. W tym samym czasie osoby i organizacje skupione w Federacji Islamskich Organizacji w Europie porównywały Żydów do nazistów. Apelujemy o dialog międzykulturowy, którego punktem odniesienia są uniwersalne w naszym przekonaniu Prawa Człowieka i wartości demokratyczne. Niepokoją nas ciągłe próby radykalizacji naszego przekazu w przestrzeni publicznej. Odnosimy wrażenie, że nikomu nie chodzi o rozmawianie rzeczywistym problemie.

Stowarzyszenie Europa Przyszłości
Jan Wójcik

PS: W roku 2007 w sierpniu w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja ONZ-owskiego Komitet ds. Realizacji Niezbywalnych Praw Narodu Palestyńskiego.

Adam Mouchtar, dyrektor B’nai B’rith European Union Affairs Office, określił ją jako konferencję, której jedynym celem jest: “udowodnić, że Izrael jest państwem rasistowskiego apartheidu, I dlatego Izrael powinien być bojkotowany międzynarodowo, tak jak była Afryka Południowa.”

Będąc członkami wówczas innej organizacji wspieraliśmy bojkot ze strony polskich europarlamentarzystów. I to, polskie poparcie, udało nam się nagłośnić na scenie międzynarodowej. Cały czas nie zmieniliśmy zdania w tej sprawie.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem