Ostatecznie potwierdzono: Reduta Ordona była tam gdzie meczet

t_wykopaliska_reduta_ordona_108
| 31 komentarzy|
image_pdfimage_print

Badania archeologiczne potwierdziły lokalizację reduty słynnej z poematu Adama Mickiewicza – miejsce gdzie budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej.

Guziki wojskowych mundurów, pociski artyleryjskie i kule armatnie znaleźli archeolodzy w miejscu, gdzie na Ochocie znajdowała się legendarna Reduta Ordona. Znalezisko ostatecznie potwierdza lokalizację reduty.

Świadectwa obrony reduty w czasie powstania listopadowego w 1831 roku, którą opisał w słynnym wierszu Adam Mickiewicz, wykopane przy ulicy o wdzięcznej nazwie Na Bateryjce, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym.

(…)

Dotychczas prace finansowane były przez Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz dzielnicę Ochota, której burmistrz Wojciech Komorowski osobiście zaangażował się w sprawę. Zaznaczył, że będzie walczył o upamiętnienie w przyszłości obszaru przy ul. Na Bateryjce. To jednak kwestia kolejnych 4-5 lat.

(…)

Jedyną pamiątką po reducie jest obelisk Reduta Ordona (na rogu ulic Włochowskiej i Mszczonowskiej) oraz nazwa centrum handlowego Reduta. Nie jest to jednak właściwa lokalizacja. W rzeczywistości w miejscu tym znajdowała się nieobsadzona przez żołnierzy reduta nr 55. Następnie w roku 1847 wzniesiono tam obelisk upamiętniający zwycięski szturm Warszawy przez Rosjan w roku 1831. Na jego miejscu w 1937 r. postawiono zwieńczony krzyżem głaz pamiątkowy ku czci Reduty Ordona.

W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej RP, co budzi kontrowersje związane z żądaniami traktowania zaniedbanej dotąd okolicy jak miejsca spoczynku żołnierzy.

więcej na warszawa.naszemiasto.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook