Badania archeologiczne potwierdziły lokalizację reduty słynnej z poematu Adama Mickiewicza – miejsce gdzie budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej.
Guziki wojskowych mundurów, pociski artyleryjskie i kule armatnie znaleźli archeolodzy w miejscu, gdzie na Ochocie znajdowała się legendarna Reduta Ordona. Znalezisko ostatecznie potwierdza lokalizację reduty.
Świadectwa obrony reduty w czasie powstania listopadowego w 1831 roku, którą opisał w słynnym wierszu Adam Mickiewicz, wykopane przy ulicy o wdzięcznej nazwie Na Bateryjce, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym.
(…)
Dotychczas prace finansowane były przez Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz dzielnicę Ochota, której burmistrz Wojciech Komorowski osobiście zaangażował się w sprawę. Zaznaczył, że będzie walczył o upamiętnienie w przyszłości obszaru przy ul. Na Bateryjce. To jednak kwestia kolejnych 4-5 lat.
(…)
Jedyną pamiątką po reducie jest obelisk Reduta Ordona (na rogu ulic Włochowskiej i Mszczonowskiej) oraz nazwa centrum handlowego Reduta. Nie jest to jednak właściwa lokalizacja. W rzeczywistości w miejscu tym znajdowała się nieobsadzona przez żołnierzy reduta nr 55. Następnie w roku 1847 wzniesiono tam obelisk upamiętniający zwycięski szturm Warszawy przez Rosjan w roku 1831. Na jego miejscu w 1937 r. postawiono zwieńczony krzyżem głaz pamiątkowy ku czci Reduty Ordona.
W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej RP, co budzi kontrowersje związane z żądaniami traktowania zaniedbanej dotąd okolicy jak miejsca spoczynku żołnierzy.
więcej na warszawa.naszemiasto.pl