Wiadomość

Oskarżeni o morderstwo Daniela Pearla uwolnieni

Daniel Pearl, Omar Sheikh (zdj. Wikimedia)
Daniel Pearl, Omar Sheikh (zdj. Wikimedia)

Decyzją Sądu Najwyższego Pakistanu sprawcy uprowadzenia i morderstwa dziennikarza Daniela Pearla zostali uwolnieni. Z trójki sędziów jeden był temu przeciwny.

Omar Sheikh, Fahad Naseem, Salman Saqib i Sheikh Adil uzyskali podtrzymanie decyzji sądu niższej instancji, uniewinniające ich od zarzutów. Białym Dom określił to jako „afront dla ofiar terroryzmu na całym świecie”.

Porwanie i morderstwo szefa „Wall Street Journal” na Południowo-Wschodnią Azję, a następnie sfilmowanie jego dekapitacji, było jednym z pierwszych materiałów propagandowych islamistycznych terrorystów.

Od 2002 roku głównym oskarżonym był Omar Sheikh. Jednak w 2007 do morderstwa przyznał się Chalid Szajch Muhammad, odpowiedzialny także za ataki terrorystyczne na WTC i obecnie czekający na proces w Stanach Zjednoczonych, w którym grozi mu kara śmierci. Co prawda, ze względu na waterboarding, któremu go poddano, uważano, że przyznanie się Muhammada można podważyć w sądzie, ale posłużyło ono pakistańskim prawnikom jako argument podważający wersję, w której Daniel Pearl zginął z ręki Sheikha. W kwietniu ubiegłego roku stwierdzono też w sądzie w Sindh, że śledczy nie stosowali się do odpowiednich procedur w sprawie czwórki podejrzanych.

Zeznanie Muhammada potwierdza także grupa Daniel Pearl Project powołana przez Uniwersytet Georgetown i prowadzona przez muzułmańską reformatorkę Asrę Nomani. Na podstawie analizy nagrania wideo i układu żył badacze twierdzą, że to on zabił najprawdopodobniej Pearla. Jednocześnie Pearl Project podtrzymuje, że Omar Sheikh odegrał istotną rolę w jego porwaniu i morderstwie. Miał też motyw, ponieważ Pearl pisał o powiązaniach pomiędzy pakistańskimi służbami a terrorystami, w trakcie gdy Sheikh dowodził grupą terrorystów wspieraną przez pakistański wywiad ISI.

Rodzina dziennikarza jest wstrząśnięta takim obrotem sprawy. Oto co napisał Judea Perl, ojciec Daniela Pearla:

„Kiedy zabójca jest za kratkami, odpowiedzialność przejmuje jedna obłąkana osoba. Kiedy morderca zostaje uwolniony, odpowiedzialność za zbrodnię przejmuje całe społeczeństwo. Dziś Sąd Najwyższy Pakistanu wręczył akt oskarżenia całemu narodowi, instytucjonalnie i kulturowo i moralnie, za jedną z najbardziej przerażających zbrodni stulecia, która na zawsze splami moralną pozycję tego narodu.

Wzywamy Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych do energicznego działania na rzecz ekstradycji Omara Sheika, aby stanął przed sądem w USA i mamy nadzieję, że Pakistan odpowie pozytywnie na taką prośbę o naprawienie niesprawiedliwości wyrządzonej dziś przez dwóch z trzech sędziów.”

Judea Pearl jest izraelsko-amerykańskim informatykiem, który urodził się w 1936 roku w Tel-Awiwie w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski. Jest laureatem Nagrody Turinga za rozwój sztucznej inteligencji. (j)

źródło: CNN, GW

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign