Organizacje wycofują statki z morza wokół Libii

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzy organizacje wycofały swoje statki z morza przy libijskiej granicy morskiejj, ponieważ „czuły się zagrożone przez libijską straż przybrzeżną”. Statki te wyławiały imigrantów tuż za granicą wód przybrzeżnych, 11 mil morskich (ok. 20 km) od wybrzeża libijskiego. Statek czwrtej organizacji został przez władze włoskie zablokowany na Sycylii w związku ze śledztwem w sprawie współpracy z przemytnikami. Pozostały jeszcze cztery organizacje, których statki wyławiają imigrantów niedaleko wód terytorialnych Libii.

Libijska straż przybrzeżna ogłosiła, że to ona będzie „prowadzić operacje ratownicze” za granicą wód terytorialnych, do 70 mil morskich od brzegu i dlatego zabrania innym statkom przebywania w tej strefie.

Libijska straż przybrzeżna, która szkolona jest i zaopatrywana w statki przez Unię i rząd włoski, działa coraz bardziej skutecznie, przechwytując łodzie z imigrantami jeszcze na libijskich wodach terytorialnych. W lipcu do Włoch dotarło tylko 11,5 tysiąca imigrantów, ponad dwa razy mniej niż w czerwcu czy lipcu ubiegłego roku (23 tysiące). (g)

Źródła: Reuters i thelocal.it

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook