Wiadomość

Organizacje islamskie przeciwko programowi PREVENT

William Shawcross chce wzmocnienia programu PREVENT. Fot. gov.uk
William Shawcross chce wzmocnienia programu PREVENT. Fot. gov.uk

Koalicja brytyjskich organizacji muzułmańskich oświadczyła, że nie weźmie udziału w pracach rządowej komisji, sporządzającej raport o dotychczasowych osiągnięciach i problemach programu PREVENT, zapobiegającego terroryzmowi.

Oświadczenie podpisało 450 różnych organizacji, w tym 350 meczetów i ich imamów (w Wlk. Brytaniii jest około 1600 meczetów) oraz ponad 100 muzułmańskich osobistości, a poparły je różne organizacje niemuzułmańskie, na czele z Amnesty International.

Pretekstem do odmowy udziału w przeglądzie działania programu było mianowanie przez minister spraw wewnętrznych Priti Patel nowego szefa komisji przygotowującej raport, Williama Shawcrossa. Poparcia odmowie nie udzieliła jednak reprezentująca muzułmanów federacja Muslim Council of Britain, chociaż mianowanie Shawcrossa określiła jako „trumpizm”.

Poparcie dla organizacji muzułmanów wyraził natomiast przewodniczący brytyjskiego oddziału rządzącej w Turcji partii AKP, Abdurrahim Boynukalin. Jego zdaniem nominacja Shawcrossa to dowód na rosnącą w Wielkiej Brytanii niechęć do muzułmanów. „I PREVENT i Shawcross powinni odejść”, powiedział Boynukalin.

Powstały w 2003 roku i potem poszerzany, program PREVENT jest częścią rządowej strategii antyterrorystycznej, którego celem jest zapobieganie zamachom przez rozpoznawanie osób zdradzających poglądy ekstremistyczne. Od początku krytykowany był przez organizacje muzułmańskie za stygmatyzację ich społeczności, jednakże  większość brytyjskich muzułmanów program popiera.

Najbardziej kontrowersyjną częścią programu jest nałożony na szkoły, policję, służbę zdrowia, organizacje samorządowe i inne publiczne instytucje  obowiązek zgłaszania osób podejrzewanych o sprzyjanie radykalizmowi, mogącemu przerodzić się w terroryzm. Według oficjalnych danych program zapobiegł radykalizacji i podjęciu działań terrorystycznych przez ponad 1200 osób.

Wbrew przekonaniu muzułmanów, większość osób wyłowionych przez program PREVENT w ostatnim roku, za który są dane – 31 marca 2020 – było podejrzewanych o radykalizm skrajnie prawicowy, a nie muzułmański. Na 6287 zgłoszonych jako podejrzani, tylko 697 uznano za na tyle niebezpiecznych, że zakwalifikowano ich do udziału w części programu przeprowadzającej deradykalizację o nazwie Channel.

Wśród nich 302 osoby zagrożone były radykalizmem prawicowym a 210 radykalizmem islamskim. Ogromną większość przypadków przekazano do dalszych działań instytucjom oświatowym albo zdrowotnym; według analiz z roku 2016 więcej niż połowa osób zgłaszanych w programie PREVENT miała problemy ze zdrowiem psychicznym.

Rzeczniczka koalicji sprzeciwu określiła program PREVENT jako „głęboko islamofobiczny”, który wyrządził krzywdę ponad 500 muzułmańskim dzieciom i rodzinom. „Naprawdę niezależny przegląd działania PREVENT wykazałby właśnie tę głęboką islamofobię”, powiedziała Layla Aitlhad. Natomiast William Shawcross chce wzmocnienia programu i nie weźmie pod uwagę obaw społeczności muzułmańskiej.

Shawcross był autorem książek o sprawach międzynarodowych, członkiem różnych instytucji zajmujących się uchodźcami i sytuacjami kryzysowymi. Jego stronniczości mają dowodzić jego przeszłe działania w radzie neokonserwatywnej organizacji Henry Jackson Society oraz przewodniczenie Charity Commission, instytucji nadzorującej brytyjskie organizacje charytatywne. Okazało się, że 38% z tych, których działania bądź finanse były kwestionowane to były organizacje muzułmańskie.

Z kolei o rzekomej „islamofobii” Shawcrossa ma świadczyć następująca wypowiedź: „Europa i islam to jeden z największych, najbardziej przerażających problemów naszej przyszłości. Myślę, że wszystkie kraje europejskie mają duże i szybko rosnące społeczności muzułmanów”.

Kontrkandydatem Shawcrossa na stanowisko przewodniczącego komisji badającej PREVENT był były szef prokuratury w Anglii północno-wschodniej, Nazir Afzal, muzułmanin, który skutecznie zwalczał gangi pakistańskich gwałcicieli. Zarzucił on publicznie Piri Patel, że proces wyboru nie był obiektywny, bo pani minister podjęła jakoby decyzję jeszcze przed zbadaniem obu kandydatur.(g)

〉 Więcej o programie PREVENT w naszym artykule Wielka Brytania: większość muzułmanów popiera policję a nie ekstremizm.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom