Oficjalne wyniki wyborów w Niemczech:porażka CDU, sukces AfD

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Oficjalne wyniki wyborów do trzech parlamentów regionalnych (landów) w Niemczech wskazują na sukces antyimgranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) większy jeszcze, niż wyniki badań przedwyborczych i wyniki exit polls. Prawdopodobnie nie wszyscy badani gotowi byli się przyznać do popierania AfD.

Wg wyników oficjalnych Afd największy sukces odniosło w Saksonii-Anhalt w byłych Niemczech Wschodnich, gdzie stało się drugą partią regionalną, otrzymując 24,2% głosów, po CDU, która otrzymała 29,8%. Trzecia była lewica, 16,3%. W exit poll AfD szacowana była na 22%. Dotychczasowa koalicja CDU-SPD nie otrzymała wystarczającej liczby mandatów, żeby stworzyć większość w lokalnym parlamencie.

W Nadrenii-Palatynacie AfD otrzymała 12,6% głosów (11% w exit poll), rządzić będzie nadal SPD z 36,4% głosów, CDU dostała 31,8% tracąc trzy punkty procentowe.

W Badenii-Wirtembergii AfD otrzymała 15,1% głosów (13% w exit poll). Zwyciężyli tam Zieloni z 30,3% głosów. CDU, która rządziła landem przez 60 lat do roku 2011, otrzymała tylko 27% głosów, zamiast 38% w poprzednich wyborach. Podobny był spadek SPD, która spadła na czwarte miejsce, otrzymując 12,7% zamiast 23%.

Wejście do trzech kolejnych regionalnych parlamentów daje AfD parlamentarną obecność w 8 spośród 16 krajów związkowych. W przyszłorocznych wyborach do Bundestagu ma szanse na wywalczenie drugiego miejsca po CDU. (g)

Źródło: dw.com

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook