Odrzucić chustę nie tak łatwo

Zwolennicy noszenia chust często argumentują, że państwo powinno pozostawić kobietom wybór – nawet jeśli ich wolą jest poddanie się niesprawiedliwym dla nich praktykom.

W chuście czy bez chusty?Być może powinni oni przemyśleć kwestię granic swobody, w jakich porusza się kobieta w konserwatywnych społecznościach. Skrajny przykład ilustruje historia, która wydarzyła się w Indiach.

Ofiara gwałtu zgłosiła do sądu wniosek o zwolnienie z więzienia swojego dręczyciela. Kobieta cztery lata temu przeszła na islam i jest gotowa zaakceptować  oprawcę jako męża.

Małżeństwo jest jej potrzebne, by zakończyć czteroletni okres odrzucenia przez społeczność lokalną. Po złożeniu skargi cała  jej rodzina była narażona na  represje ze strony miejscowych. Sprawa gwałtu zmieniła w piekło moje życie i zniszczyła perspektywy na szczęśliwe życie małżeńskie. Chcę poślubić Alego, ponieważ nasze małżeństwo zakończy moją gehennę, powiedziała w sądzie.

Sąd jednak odrzucił wniosek o wypuszczenie gwałciciela za kaucją. Matka oskarżonego wywierała presję na zawarcie małżeństwa. To jest sztuczka, by zorganizować fałszywe małżeństwo i wyciągnąć oskarżonego z więzienia, mówi adwokat ofiary.

Jan Wójcik na podst.  Hindustan Time

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Erdogan prowokuje Grecję

Wolter wciąż drażni wrogów wolności

Palestyńczycy i kult terroryzmu