Black-metalowy zespół Taake nominowany do nagrody muzycznej zaprzecza zarzutom, że w swoich tekstach posunął się za daleko w krytyce islamu.
Nominacja Taake do Nagrody Spellemana w kategorii za najlepszą płytę metalową wywołała ostrą reakcję słuchaczy, których bulwersują teksty zespołu, jak podała norweska gazeta „Aftenposten”. W piosence Orkan („Huragan”) z najnowszej płyty, Noregs Vaapen śpiewa „Do piekła z Mahometem i muzułmanami” i ich „niewybaczalnymi zwyczajami”. Kończy kawałek słowami: „Norwegia wkrótce się przebudzi”.
Marte Thorsby, przewodnicząca rady przyznającej nagrody zaprzeczyła, jakoby jury nie przesłuchało wystarczająco dobrze płyty przed ogłoszeniem nominacji. „W Norwegii cieszymy się pełną swobodą wypowiedzi, a jury nagrody Spellemanna nie zamierza w żaden sposób cenzorować treści piosenek”, oświadczyła Aftenposten.
Didrik Søderlind z Norweskiego Stowarzyszenia Humanistycznego zgodził się, że krytyka religii jest w pełni akceptowalna i nie powinna podlegać jakiejkolwiek cenzurze. Jego zdaniem jednak w tej piosence muzycy posunęli się za daleko. Søderlind powiedział, że tekst powstał prawdopodobnie przed letnimi zamachami terrorystycznymi w Norwegii „i po 22. lipca jest całkowicie niestosowny. (…) Mogę sobie wyobrazić, że Taake nie są szczególnie dumni z ich powodu po Utøya”, powiedział nawiązując do masakry 69 młodych ludzi na obozie letnim z rąk antyislamskiego ekstremisty Andersa Breivika (Breivik został przez psychiatrów uznany za chorego psychicznie – red.).
W pisemnej odpowiedzi do gazety frontman zespołu, Ørjan Stedjeberg, napisał, że w kontrowersyjnym tekście chodziło mu wyłącznie o krytykę religii: „Uważamy, kierując się swobodą wypowiedzi, że to wstyd być chrześcijaninem czy muzułmaninem. W tym samym tekście wspominam też o chrześcijaństwie, nikt jednak tego chyba nie zauważył”. (…) „Taake nigdy nie był politycznym zespołem, nie namawiamy też do rasizmu czy przemocy”.
Stedjeberg znalazł się już pod obstrzałem w 2007 roku, kiedy na scenie w Essen pojawił się z namalowaną na piersi swastyką, chociaż w Niemczech używanie nazistowskich symboli jest surowo zakazane. W oświadczeniu po tym zajściu Stedjeberg powiedział: „Taake nie jest politycznym zespołem nazistowskim itd. Nie spodziewaliśmy się tak ostrych reakcji i gróźb, ponieważ wszyscy powinni już doskonale wiedzieć, że nasza twórczość opiera się na prowokacji i wykorzystywaniu wszystkiego, co kojarzy się ze złem i śmiercią”.
Nagrody Spellemanna przyznane zostaną 14 stycznia.(p)
Tłum GeKo
Źródło: http://www.thelocal.no/page/view/anti-islam-lyrics-no-barrier-to-norway-music-prize-