Wiadomość

Niemka skazana za zbrodnie ISIS

Zdjęcie ilustracyjne

Zbrodnie ISIS i nazistów mają wiele podobieństw, włącznie z trudnością wymierzenia sprawcom sprawiedliwości – Europejczycy, którzy dołączyli do ISIS, powtórzyli nazistowskie ludobójstwo.

Rodowita Niemka została skazana w Niemczech za zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z jej rolą w “zniewoleniu, czego wynikiem była śmierć innej osoby” w okresie jej przynależności do ISIS. Sąd Regionalny w Monachium uznał ją za winną.

Jest to jeden z bardzo niewielu przykładów postawienia przed sądem w Europie za zbrodnie popełnione w służbie Islamskiego Państwa Iraku i Syrii. Między 2013 a 2015 rokiem ponad pięć tysięcy Europejczyków dołączyło do ISIS, angażując się w ludobójstwo i masowe morderstwa, terror i inne zbrodnie popełnione na terenie Syrii i Iraku.

Szczegóły w tej sprawie są szokujące i straszne. Według materiałów sądowych, kobieta, której nazwisko utajniono i określana jest tylko jako “Jennifer W.”, pojechała do Iraku, gdzie dołączyła do ISIS i wyszła za mąż za islamskiego ekstremistę. Byli w Iraku w 2015 roku, gdzie kupili kilkoro ludzi jako „niewolników”. Byli to członkowie jazydzkiej mniejszości, wobec której ISIS dokonało ludobójstwa, mordując mężczyzn i sprzedając kobiety i dzieci jako niewolników.

W scenach, które przypominają Holocaust i zachowania innego pokolenia Niemców w Einsatzgruppen, do Jazydów strzelano z karabinów maszynowych i wrzucano do masowych grobów. Ci, którzy przeżyli, byli bici i gwałceni.

Według informacji, ta para znęcała się nad ludźmi, których trzymała jako niewolników. „Pięcioletnia córka [jednej z niewolnic] została uderzona w głowę i popchnięta z taką siłą, że dziecko upadając doznało rany ramienia” – powiedział rzecznik sądu, Florian Gliwitzky.

„W sierpniu 2015 roku dziecko zaczęło moczyć się w łóżku… kiedy zdarzyło się to raz kolejny, mąż oskarżonej przywiązał dziecko i pozostawił dziewczynkę w palącym słońcu na podwórku. Jennifer W. powiedziała mężowi, że musi coś zrobić, bo dziecko umrze. Ona sama nie zrobiła jednak nic”. Dziecko zmarło.

W tym samym czasie w innym sądzie w Niemczech trwa proces 96-letniej byłej sekretarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Irmgard Furchner jest pierwszą od dziesięcioleci kobietą postawioną przed sądem za zbrodnie z czasów nazizmu.

Zbrodnie Irmgard i Jennifer oddziela około 70 lat, ale natura ideologii, która prowadziła do tych zbrodni, jest podobna. ISIS było ludobójczą organizacją, która stosowała masowe mordy i zniewolenie, zmierzając do eksterminacji pogardzanych grup ludzi.

Naziści także przeprowadzali masowe mordy i zmuszali do niewolniczej pracy w obozach, zmierzając do eksterminacji całych grup. Mordercza działalność ISIS skierowana była na nie-muzułmanów, a dokładniej na nie-sunnitów, podczas gdy celem ataku nazistów byli Żydzi, Romowie; masowo zabijali również inne grupy, takie jak Serbów. Obie ideologie bazowały na koncepcji rasy panów i podludzi. Europejczycy, którzy dołączyli do ISIS, skorzystali z możliwości wyjazdu do Iraku i Syrii i okazji powtórzenia nazistowskiego ludobójstwa.

Według “Daily Beast”, historia “Jennifer zaczęła się w Niemczech, kiedy miała 27 lat i nazywała się Jennifer Wenisch. Nawróciła się na islam i w 2014 roku pojechała z północnozachodnich Niemiec do Syrii, żeby dołączyć do ISIS. Już będąc członkinią ISIS wyszła za mąż za Tahę al-Dżumailly’ego i mieszkała z nim w Mosulu, gdzie kupili jazydzką niewolnicę i jej pięcioletnią córkę.  Para następnie była winna zamordowania dziecka”.

Jak pisze “Daily Beast”, Jennifer (podobnie jak naziści po 1945 roku), postanowiła wrócić do normalnego życia i powróciła do Niemiec: “Policja poinformowała, że w 2018 roku sądząc, że rozmawia przez internet z kolegą, zwolennikiem ISIS, Wenisch przyznała, że była członkinią hisbah (brutalnej religijnej policji moralności ISIS) i właścicielką jazydzkiej niewolnicy.

Zgodziła się na spotkanie z człowiekiem, z którym korespondowała przez internet (a który był agentem FBI), i rozmawiała z nim podczas długiej podróży samochodem, która miała pozwolić jej na wyjechanie niepostrzeżenie z Niemiec. Jak czytamy w tym doniesieniu, Jennifer nie zdając sobie sprawy z tego, że przy włączonym magnetofonie rozmawia z informatorem FBI współpracującym z niemiecką policją, przyznała się do zbrodni, a to zostało nagrane. Agent FBI mówił jej, że chciałby jej towarzyszyć w podróży do Syrii”.

Jak czytamy dalej: “Jennifer opowiedziała o zamordowaniu córeczki niewolnicy, jak również o tym, jak została zwerbowana w połowie 2015 roku do religijnej policji moralności ISIS. Podobnie jak inne kobiety z Zachodu, które służyły w hisbah, podczas patrolowania ulic w okupowanym przez ISIS Mosulu była uzbrojona w karabin AK-47 i miała pistolet. Jej zadaniem było kontrolowanie ubioru kobiet i pilnowanie przestrzegania zakazu picia alkoholu i palenia papierosów.”

Została aresztowana przez niemiecką policję na podstawie przedstawionych dowodów. Prokuratura zdołała zlokalizować matkę zamordowanej dziewczynki i ściągnąć ją, aby złożyła zeznanie w sądzie. (Pomocy w odnalezieniu matki udzielili Jazydzi współpracujący z Amal Clooney, reprezentującą matkę zamordowanej dziewczynki. (Clooney to słynna brytyjska prawniczka urodzona w 1978 roku Bejrucie, wybitna specjalistka w dziedzinie praw człowieka i stosunków międzynarodowych – AK)

Po ogłoszeniu wyroku The Free Yazidi Foundation (FYF) opublikowała oświadczenie:

“W dniu dzisiejszym sąd w Monachium skazał członkinię ISIS, Jennifer Wenisch na karę 10 lat więzienia za szereg zbrodni, w tym, niewolnictwo i zbrodnie w postaci nieludzkich czynów popełnionych wobec społeczności Jazydów. Podobnie jak wiele innych kobiet, które dołączyły do ISIS, Wenisch, która przyjechała do Iraku w 2014 roku, została nie tylko żoną terrorysty z ISIS, ale odegrała aktywną rolę w niewoleniu i ludobójstwie Jazydów. Kupili Jazydkę i jej córkę jako niewolnice w Mosulu. Przywiązali pięcioletnie dziecko na zewnątrz, gdzie zmarło z pragnienia na prażącym słońcu. Należy zauważyć, że zbrodnie popełnione przez Wenisch i jej męża zostały ujawnione w Europie, kiedy opowiedziała o swoich czynach agentowi FBI”.

FYF pisze, że wielu Jazydów, którzy byli niewolnikami ISIS, zwracało uwagę na fakt, iż kobiety z ISIS były często najbardziej brutalne w traktowaniu niejszości. „Wenisch, która służyła również w niesławnej policji moralności w Mosulu i Faludży, nie była bierną obserwatorką, ale była aktywną uczestniczką w najgorszych zbrodniach we współczesnej historii”.

Grupa pochwala wysiłki Niemiec na rzecz pomocy Jazydom. „Dzisiejszy wyrok, aczkolwiek historyczny, to wciąż znacznie mniej niż to, na co liczyła społeczność Jazydów. Zniewolenie, przemoc seksualna, tortury i ludobójstwo popełniane przez ISIS muszą spotkać się z odpowiednią karą za ich zbrodnie”, piszą.

W rzeczywistości tysiące Jazydów jest nadal zaginionych. Niektórych odnaleziono nawet w takich miejscach jak Idlib w północno-zachodniej Syrii, gdzie najwyraźniej zostali przemyceni przez Turcję. Turcja w 2014 roku umożliwiła dziesiątkom tysięcy osób przekroczenie swoich granic i dołączenie do ISIS, a Ankara często wspierała prześladujące mniejszości ugrupowania ekstremistów w Syrii. Inwazja Ankary na Afrin i część północnej Syrii w 2018 i 2019 roku doprowadziła do wysiedlenia znacznej liczby Jazydów; Turcy często bombardują Jazydów w Sindżar, kontynuując zbrodnie ISIS.

Wyrok sądu w Niemczech jest wyraźnym przypomnieniem, jak wielu Europejczyków (w większości konwertytów na islam), odegrało znaczącą rolę w zbrodniach takich grup jak ISIS. (…)

Seth J. Frantzman

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Źródło: www.listyznaszegosadu.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign