Niemcy: Turecki piłkarz wyrzucony z klubu za poparcie agresji na Kurdów

Logo FC St. Pauli (zdj. wikimedia)
Logo FC St. Pauli (zdj. wikimedia)

Klub piłkarski FC St. Pauli z Hamburga zawiesił pochodzącego z Turcji piłkarza Cenka Sahina za wspieranie działań tureckiej armii w Syrii.

Powodem było zamieszczenie na prowadzonym przez Sahina koncie na Instagramie poparcia dla tureckiej agresji na syryjskich Kurdów. „Stoimy po stronie naszych bohaterskich tureckich żołnierzy i armii. Nasze modlitwy są z wami”, napisał Sahin w dniu tureckiej inwazji w Syrii.

Zdaniem władz klubu to lekceważenie zasad przyświecających klubowi. Chociaż klub uznaje, że „nie jest w stanie i nie powinien osądzać szczegółów wynikających z różnych percepcji i podejść prezentowanych przez różne kultury”, to jednak nie ma miejsca na popieranie działań wojennych.

Cenk Sahin został zawieszony w treningach i w meczach w trybie natychmiastowym. W wywiadzie radiowym powiedział, że nie czuje się winny. Twierdzi, że wobec jego kraju dominuje „negatywne nastawienie” i to uznał za przyczynę swoich problemów.

Niemcy coraz bardziej podejrzliwie patrzą na tureckich piłkarzy Bundesligi demonstrujących sympatie wobec Erdogana. Mesut Özil i Ilkay Gundogan, reprezentanci Niemiec, wywołali burzę, gdy w roku 2018 udzielili poparcia prezydentowi Turcji wręczając mu koszulkę z podpisem „Dla mojego prezydenta”. (j)

źródło: NDR, St. Pauli h/t Moriarty Dean

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wilders wygrał wybory, ale czy będzie rządzić?

Czerwono-zielony sojusz w Polsce?

Muzułmanie i Palestyna: wybiórcze współczucie