Wiadomość

Niemcy: trzej bracia z Syrii planowali zamach

Obrazek ilustracyjny

Trzej bracia, pochodzący z Syrii, planowali atak terrorystyczny. Policja wpadła na ich trop po tym, jak sprowadzili dużą ilość podejrzanych chemikaliów. Mężczyźni zostali zatrzymani w Danii oraz Hesji. Materiały potrzebne do przeprowadzenia ataku zamówili w Polsce – podaje „Der Spiegel”.

Sprawę prowadzi Prokuratura Generalna w Naumburgu. Syryjczycy zostali oskarżeni o próbę przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Niemieccy i duńscy policjanci znaleźli materiały propagandowe Państwa Islamskiego oraz kilka kilogramów niebezpiecznych materiałów chemicznych.

Federalny Urząd Policji Kryminalnej otrzymał informację o budzącym niepokój zamówieniu internetowym złożonym w Polsce. 33-letni Syryjczyk zamówił w styczniu na adres swojego brata, mieszkającego w Danii, pięć kilogramów siarki oraz 5 kilogramów proszku aluminiowego. Substancje te wykorzystuje się do produkcji bomb.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Krajowego Urzędu Kryminalnego Saksonii-Anhalt przeszukali mieszkanie jednego z braci. Antyterroryści nie znaleźli tam zamówionych chemikaliów. Odkryli za to kilogramy petard, lontów i innych materiałów pirotechnicznych, ręcznie namalowaną flagę ISIS, a także egzemplarz Koranu, w którym zostały podkreślone fragmenty mówiące o walce z niewiernymi.

Kolejnego podejrzanego aresztowano w niedzielę w Danii. To w jego domu funkcjonariusze znaleźli zamówione materiały chemiczne oraz symbole organizacji terrorystycznych. Ostatni z braci wpadł w ręce policji w niemieckim Dietzenbach (Hesja). Rodzina przebywała w Niemczech od 2005 roku.

Śledczy zakładają, że dzięki ich interwencji udało się udaremnić zamach terrorystyczny. Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie miał zostać przeprowadzony.

Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych od 2009 roku udaremniono 17 islamistycznych ataków terrorystycznych. Działania niemieckich służb pochwalił minister Horst Seehofer. Ponad 600 dżihadystów stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec, według informacji policji z grudnia ubiegłego roku. Do tego dochodzi ponad 500 osób, które zdaniem służb mogą popierać, bądź współpracować przy przeprowadzeniu ataku.

〉Więcej na temat zagrożenia terrorystycznego w Niemczech w tekście Piotra Ślusarczyka: Terroryści w Niemczech nadal groźni.(p)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign