Wiadomość

Niemcy: sieć hawala wyprała 140 miliony euro

Policja niemiecka (zdj. ilustracyjne)
Akcja policji w Berlinie (Kreuzberg). Zdj. ilustracyjne

Niemiecka policja przeprowadziła w środę skoordynowane naloty w 25 miastach w sprawie prania pieniędzy przez islamską sieć. Zatrzymano osoby powiązane z terroryzmem.

Akcję przeszukania przeprowadzono we wczesnych godzinach porannych z udziałem 1400 funkcjonariuszy w landach Północnej Nadrenii-Westfalii, Dolnej Saksonii i Bremie. Działania podjęto wobec 67 podejrzanych – 44 Syryjczyków, 10 Niemców, 5 Jordańczyków i 4 Libańczyków.

Wśród jedenastu aresztowanych znalazł się 39-letni Syryjczyk oskarżany o członkostwo w syryjskim odgałęzieniu Al-Kaidy, Dżabhat an-Nusra. Sześciu innych jest członkami sceny islamistycznej, z czego dwóch uznawanych jest za potencjalnie groźnych.

Naloty to część śledztwa w sprawie sieci hawali, szeroko używanego w krajach muzułmańskich sposobu przesyłania pieniędzy, gdzie poszczególne jednostki działają jako pośrednicy w przekazywaniu gotówki. Sieć ta opiera się na zaufaniu i wzajemnych powiązaniach, co pozwala ukrywać tożsamość osób biorących udział w przekazach i tworzy możliwości prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, bądź finansowania legalnymi środkami działalności kryminalnej lub terrorystycznej.

Pieniądze prane przez sieć od 2016 roku pochodziły z różnych źródeł, włączając w to działalność kryminalną – rozboje, oszustwa, wymuszenia i przemyt narkotyków.

„Według wstępnych szacunków wartość transakcji w okresie objętym śledztwem wynosi około 140 milionów euro”, napisano w oświadczeniu policji. Część pieniędzy trafiła do Turcji i do Syrii, gdzie użyto ich do sfinansowania działań różnych zbrojnych ugrupowań.

Na trop niemiecka policja wpadła przypadkowo w 2020 roku podczas wypadku samochodowego, kiedy zauważono, że niektórzy pasażerowie zachowują się dziwnie. Po przeszukaniu pojazdu w torbie sportowej znaleziono około 300 tysięcy euro.

Minister spraw wewnętrznych NRW określił sprawę jako „cholernie wielką rzecz”, podkreślając, że policjanci przez ponad rok w sekrecie przygotowywali całą operację.

〉 Więcej na temat hawali i regulacji przeczytasz w naszym opracowaniu naukowym

System hawala opiera się na pośrednikach działających w różnych krajach. Po wpłaceniu pieniędzy w jednym miejscu, hawaladar (operator systemu) przekazuje hasło osobie przekazującej gotówkę, a z drugiej strony informuje partnera w innym miejscu na świecie, żeby wypłacił tą sumę osobie, która zgłosi się po odbiór i poda ustalone hasło. Akcja trwa kilka minut, a jej koszty są niskie. Poszczególne państwa próbują uregulować zasady przekazywania w ten sposób środków i nadzorować system, ale jego nieformalność powoduje, że jest on trudny do przeniknięcia. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię