Niemcy doliczyli się nowych muzułmanów

Państwo niemieckie właśnie zauważyło, że ma więcej muzułmanów niż wcześniej przypuszczano. To rezultat rządowej ankiety, której wynik zaskoczył wszystkich: około 5% całej populacji stanowią wyznawcy proroka.

Ankieta została opłacona i przeprowadzona przez ministerstwo spraw wewnętrznych z okazji serii konferencji skupiających oficjeli rządowych i grupy reprezentujące muzułmanów. Wcześniej muzułmanie skarżyli się, że nie ma wiarygodnych danych na temat liczebności populacji islamskiej w Niemczech, ani też na temat ich poglądów.

Muzułmanie w NiemczechRaport donosi, że około cztery miliony mieszkańców kraju to muzułmanie – o wiele więcej niż oficjalne szacunki, opiewające na 3,1 do 3,4 milionów, a oparte na danych imigracyjnych. Liczba ludności Niemiec to około 80 milionów.

Ankieterzy skontaktowali się telefonicznie z sześcioma tysiącami gospodarstw domowych liczących 17 000 rezydentów. Rodziny były pytane czy jedzą wieprzowinę i piją alkohol. 91 procent sunnitów odpowiedziało, że przestrzegają muzułmańskich reguł odnośnie jedzenia i picia. Wśród szyitów liczba ta wynosiła 60%, zaś wśród alawitów 49%.

Berlin zapoczątkował w 2006 roku rozmowy z muzułmańskimi i laickimi grupami tureckimi na tle obaw o rozwój „domorosłego terroryzmu”. Szybko okazało się, że ważniejsze dla tych grup były ich własne obawy, dotyczące zwłaszcza niemieckiego systemu publicznego szkolnictwa.

Islamskich rodziców złości, że dzieci chrześcijan mają zajęcia z religioznawstwa podczas godzin lekcyjnych w szkołach, podczas gdy muzułmańscy nauczyciele są rzadkością. 75% ankietowanych odpowiedziało, że uczniowie muzułmańscy powinni mieć zapewnione lekcje islamu. Niektórzy rodzice sprzeciwiają się wymogowi noszenia strojów kąpielowych i ćwiczeń na basenie dziewcząt, jak również pomysłowi koedukacyjnych akademików.

Ankieta wykazała, że siedem procent muzułmanek opuściło lekcje pływania, a 10% zrezygnowało z wycieczek z noclegiem, ponieważ szkoły odmówiły oddzielnych zajęć i noclegów dla obu płci.

Podsumowując: ministerstwo stwierdziło, że możliwości zdobycia dobrze płatnej pracy przez muzułmanów są ciągle problemem, ponieważ wielu młodych, zwłaszcza Turków, rzuca szkołę zanim zdobędą wystarczające kwalifikacje. Z drugiej strony społeczna integracja wygląda lepiej, niż się spodziewano. Więcej niż połowa muzułmanów należy do niemieckich organizacji, takich jak kluby sportowe albo organizacje zrzeszające rodziców.

Z ankiety wynika również, że muzułmanie mogą mieć wpływ na przyszłe wybory: 45% z nich posiada niemieckie obywatelstwo, z racji urodzenia bądź naturalizacji. Pozostałe 65% zdecydowało się zatrzymać obywatelstwo kraju pochodzenia.

Nina N.Miller na podst. autorka bloga Notatki na mankietach

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem