Nie żyje Roger Scruton

Biblioteka Rogera Scrutona
Biblioteka Rogera Scrutona
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W niedzielę, po walce z rakiem w wieku 75 lat odszedł brytyjski konserwatysta, filozof i pisarz Roger Scruton, którego eseje mieliśmy zaszczyt publikować na naszym portalu.

Scruton był wybitnym intelektualistą, filozofem, zwolennikiem konserwatyzmu, autorem kilkudziesięciu książek o polityce, filozofii, sztuce czy seksualności, a także powieści. Jego niespożyta energia wyraziła się także w napisaniu dwóch oper, a w latach 80-tych we wspieraniu dysydentów i naukowców w Europie Środkowo-Wschodniej. Za swoje działania przeciwko komunizmowi został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Piszemy o nim dlatego, że znany był ze swojego krytycznego podejścia do islamu i zdecydowanego opowiadania się po stronie cywilizacji Zachodu. W Polsce przetłumaczono jego książki na ten temat, m.in. „Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne”. Z kolei na Euroislam.pl ukazał się, jako jeden z pierwszych naszych większych tekstów, jego esej „W obronie Zachodu: Jak odpowiedzieć na islamistyczne wyzwanie?„. Wymieniał w nim cechy cywilizacji Zachodu, które stoją w sprzeczności z islamem politycznym i zachęcał do ich obrony. Ku zaskoczeniu niektórych można znaleźć wśród nich picie wina, którego Scruton był znawcą. W innym swoim artykule postulował, że muzułmańscy fundamentaliści powinni uczyć się pić wino, ponieważ uczyni ich to bardziej tolerancyjnymi.

Pod koniec życia spotkała go bardzo nieprzyjemna sytuacja, kiedy dziennikarz z „New Statesman” przekręcił wywiad z nim, przedstawiając tezy zupełnie odmienne do stawianych przez filozofa. To poskutkowało zarzutami o antysemityzm, homofobię i islamofobię. W sprawę zaangażowało się wielu sympatyków Scrutona, między innymi Douglas Murray, i szybko wyciągnięto na wierzch manipulację, kiedy opublikowano pełną transkrypcję rozmowy.

Teraz będzie brakować jego głosu, spokoju, umiarkowania połączonego ze zdecydowanym trwaniem przy wartościach. Spoczywaj w pokoju.

Redakcja Euroislam

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook