Nie żyje Roger Scruton

Biblioteka Rogera Scrutona
Biblioteka Rogera Scrutona

W niedzielę, po walce z rakiem w wieku 75 lat odszedł brytyjski konserwatysta, filozof i pisarz Roger Scruton, którego eseje mieliśmy zaszczyt publikować na naszym portalu.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Scruton był wybitnym intelektualistą, filozofem, zwolennikiem konserwatyzmu, autorem kilkudziesięciu książek o polityce, filozofii, sztuce czy seksualności, a także powieści. Jego niespożyta energia wyraziła się także w napisaniu dwóch oper, a w latach 80-tych we wspieraniu dysydentów i naukowców w Europie Środkowo-Wschodniej. Za swoje działania przeciwko komunizmowi został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Piszemy o nim dlatego, że znany był ze swojego krytycznego podejścia do islamu i zdecydowanego opowiadania się po stronie cywilizacji Zachodu. W Polsce przetłumaczono jego książki na ten temat, m.in. “Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne”. Z kolei na Euroislam.pl ukazał się, jako jeden z pierwszych naszych większych tekstów, jego esej “W obronie Zachodu: Jak odpowiedzieć na islamistyczne wyzwanie?“. Wymieniał w nim cechy cywilizacji Zachodu, które stoją w sprzeczności z islamem politycznym i zachęcał do ich obrony. Ku zaskoczeniu niektórych można znaleźć wśród nich picie wina, którego Scruton był znawcą. W innym swoim artykule postulował, że muzułmańscy fundamentaliści powinni uczyć się pić wino, ponieważ uczyni ich to bardziej tolerancyjnymi.

Pod koniec życia spotkała go bardzo nieprzyjemna sytuacja, kiedy dziennikarz z “New Statesman” przekręcił wywiad z nim, przedstawiając tezy zupełnie odmienne do stawianych przez filozofa. To poskutkowało zarzutami o antysemityzm, homofobię i islamofobię. W sprawę zaangażowało się wielu sympatyków Scrutona, między innymi Douglas Murray, i szybko wyciągnięto na wierzch manipulację, kiedy opublikowano pełną transkrypcję rozmowy.

Teraz będzie brakować jego głosu, spokoju, umiarkowania połączonego ze zdecydowanym trwaniem przy wartościach. Spoczywaj w pokoju.

Redakcja Euroislam

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wojcik

Jan Wojcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bliski Wschód “Od Trumpa do Bidena”

Przegląd wydarzeń 11-17 stycznia

Pierwszy “uchodźca klimatyczny” we Francji?