Wiadomość

Nie uznaje pojęcia „islamofobia”, będzie zwalczał ekstremizm

Nowy komisarz do walki z ekstremizmem Robin Simcox był przez 5 lat ekspertem Heritage Foundation

Komisarzem przewodniczącym  rządowej Commission for Countering Extremism (Komisji Przeciwdziałania Ekstremizmowi) został Robin Simcox, który uważa, że pojęcia „islamofobii” i „agresywnego radykalizmu” nie powinny być używane.

Commission for Countering Extremism została powołana w marcu 2018 jako niezależne ciało doradcze, które ma pomagać zarówno agencjom rządowym jak i organizacjom społecznym w przeciwstawianiu się wszelkim formom ekstremizmu. Na jesieni 2019 komisja opublikowała raport, w którym proponowała podjęcie rozmaitych działań przeciwko „nienawistnemu ekstremizmowi” między innymi specjalnej „grupy zadaniowej” do walki z takimi sytuacjami. Żadna z rekomendacji komisji nie została wprowadzona w życie. 

Cztery lata Simcox spędził jako ekspert od przeciwdziałania terroryzmowi we wpływowej konserwatywnej Heritage Foundation w USA. Poprzednio był specjalistą od terroryzmu w brytyjskiej prawicowej fundacji Henry Jackson Society i w Centre for Social Cohesion Douglasa Murraya.  Jako ekspert Heritage Foundation zeznawał przed Kongresem na temat islamskiego terroryzmu. Simcox został mianowany tymczasowo na pół roku, po tym, jak 31 marca zakończyła się trzyletnia kadencja poprzedniej komisarz, Sary Khan.

→ Sylwetka Sary Khan – muzułmanki zwalczającej ekstremizm.

Simcox uważa, że sformułowanie „agresywny radykalizm” (violent radicalism), które zaczęło być stosowane  w Wielkiej Brytanii po zamachach w Londynie w 2015 roku, „zostało wymyślone po to, by nie używać terminów „terroryzm islamski” albo „islamistyczny”.

W artykule z 2019 roku wzywał rząd brytyjski, żeby przeciwstawił się używaniu pojęcia „islamofobia”, o którym tak pisał w artykule zatytułowanym „Lewica posługuje się „islamofobią”, by cynicznie wyeliminować głosy sprzeciwu“: „Nie można ignorować niepokojów muzułmanów związanych z uprzedzeniami, z jakimi spotykają się w społeczeństwie. Ale musimy zajmować się tymi niepokojami nie w atmosferze nieustannych oskarżeń o islamofobię, słowo, które używane jest, żeby ograniczyć sensowną debatę publiczną”.

Według Simcoxa również aktualna definicja „przestępstw z nienawiści” (hate crimes) jest zbyt szeroka, obejmując „przestępstwa motywowane wrogością opartą na rasie, religii, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności”.

Jeśli chodzi o organizacje ekstremistyczne, to Simcox uważa, że skrajnie lewicowe organizacje, a także Extinction Rebellion i United Against Fascism powinny być monitorowane. Największą parasolową organizację muzułmanów w Wielkiej Brytanii, Muslim Council of Britain, grupującą meczety, szkoły i fundacje, nazwał „ekstremistami”, którzy „powinni być trzymani na dystans”. Rząd brytyjski nie utrzymuje kontaktów z MCB od 2009 roku.

Nominacja Simcoxa jest drugą już nominacją minister spraw wewnętrznych Priti Patel wzbudzającą sprzeciw organizacji muzułmańskich, po nominowaniu w marcu Williama Shawcrossa na szefa komisji sporządzającej raport o rządowym programie PREVENT. MCB na wiadomość o tym, że Simcox zostanie komisarzem do walki z ekstremizmem, zareagowała oświadczeniem, w którym stwierdziła, że „To ekstremistyczna skrajna prawica zyskuje najwięcej na odmowie uznania, że muzułmanie dziś doświadczają islamofobii. I to ekstremistyczna skrajna prawica czerpie korzyści z celowego przekręcania znaczenia 'islamofobii’ jako pojęcia, które rzekomo ogranicza wolność słowa”. (g)

Pisaliśmy także o:
〉 Poprzedniej kontrowersyjnej nominacji brytyjskiego rządu: „Organizacje islamskie przeciwko programowi PREVENT”
〉 Zagrożeniach terrorystycznych: „Wielka Brytania: 90% uznawanych za zagrożenie terrorystyczne to islamiści”
〉 Gangach muzułmańskich gwałcicieli: „Gangi gwałcicieli: opowieści z zielonego Oxfordshire”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign