Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców!

Program przymusowej relokacji 160 tysięcy uchodźców, w ramach którego Polska miała przyjąć 7 tysięcy osób, kończy swoje dwuletnie obowiązywanie 26 września i nie zostanie przedłużony. Zamiast niego Unia ma przyjąć nowy program wspierania krajów, które dobrowolnie zgodzą się na relokowanie nowych uchodźców z krajów ich pierwszej rejestracji. Obowiązujące w Unii zasady, tzw. Porozumienie Dublińskie przewiduje, że azyl udzielany jest w pierwszym kraju rejestracji uchodźcy – aktualnie głównie we Włoszech, do których przybywają imigranci płynący z Libii.

Dotychczasowy program zakończył się porażką, relokowanych zostało mniej niż dwadzieścia procent przewidzianej liczby uchodźców, reszta teoretycznie pozostała w Grecji i we Włoszech. Decyzja Unii z 2015 została nieskutecznie zaskarżona do Trybunału Europejskiego przez Węgry i Słowację. Ponieważ program obecnie wygasa wątpliwe jest zastosowanie sankcji przeciwko krajom – m.in. POlsce – które się mu nie podporządkowały.

Źródło: politico.onet.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom