Netflix usuwa w Turcji odcinek serialu o tureckim prezydencie

Na żądanie władz tureckich Netflix zablokował tureckiej widowni możliwość oglądania jednego z odcinków serialu „Designated Survivor”.

Serial opowiada o nieznanym polityku, który niespodziewanie zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych. W ocenzurowanym odcinku przedstawiony jest fikcyjny turecki prezydent, który postanawia wystąpić z NATO i zawrzeć sojusz z Rosją, chyba, że USA zapłacą 6 mld dolarów za przedłużenie dzierżawy amerykańskich baz. Na to amerykański prezydent mówi swoim doradcom: „To by dało skurwysynowi odetchnąć”. W odcinku jest też mowa o tym, że Turcja żąda wydalenia przywódcy spisku, który próbował obalić jej prezydenta, a który mieszka w USA, co przypomina sprawę mieszkającego w USA Fethullaha Gulena, którego władze Turcji oskarżają o przygotowanie spisku w 2018 roku, a którego z braku dowodów Amerykanie nie chcą wydalić.

Zablokowany odcinek jest dostępny w innych krajach, również w Polsce, a w Turcji widzowie mogą go oglądać, jeśli skorzystają z oprogramowania VPN, tworzącego bezpieczne połączenia. Według czasopisma „Variety”, które napisało o wycofaniu filmu, Netflix dziewięć razy uginał się przed żądaniami cenzurowania ze strony islamistycznych władz różnych krajów; o rezygnacji z produkowania serialu „Mesjasz” piszemy osobno. (g)

Źródło: Al-Monitor

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom