Iran przeprowadził publiczną egzekucję po raz pierwszy od ponad dwóch lat, podała organizacja broniąca praw człowieka. „Wznowienie tej brutalnej kary w miejscach publicznych ma na celu przestraszenie i zastraszenie ludzi, aby nie protestowali” – powiedział szef norweskiej organizacji pozarządowej Iran Human Rights (IHR), Mahmood Amiry-Moghaddam.
Potępił on publiczne egzekucje jako „średniowieczne” i wezwał społeczność międzynarodową do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec kary śmierci.
W mieście Shiraz na południu Iranu przeprowadzono publiczną egzekucję mężczyzny skazanego za zabicie policjanta – podała IHR. Wyrok śmierci został niedawno podtrzymany przez sąd najwyższy.
Zdjęcia z egzekucji rozpowszechnione w mediach społecznościowych pokazywały mężczyznę w więziennym ubraniu, wiszącego kilka metrów nad ziemią na linie przymocowanej do dźwigu. Wyroki śmierci w Iranie są zazwyczaj wykonywane w więzieniach. Zdaniem aktywistów, publiczne egzekucje pełnią funkcję odstraszającą, zwłaszcza w przypadku oskarżonych o zabicie przedstawiciela sił bezpieczeństwa, pracującego dla reżimu.
W Iranie rośnie niezadowolenie z powodu działań brutalnego reżimu. Władza zwiększa środki represji. Obrońcy praw człowieka mówią o trwającym „cyklu tortur”, dochodzi od bezpodstawnych aresztowań, a nawet egzekucji. Protesty, przetaczające się przez Iran, dotyczą podwyżek cen, warunków pracy i gwałtownie rosnącej inflacji. Trudna sytuacja gospodarcza pcha Teheran w objęcia Moskwy. Nowa fala aresztowań dotyka przede wszystkim artystów i przedstawicieli środowisk twórczych – w ciągu tygodnia zamknięto opozycjonistę i dziennikarza Mostafę Tajzadeha i trzech filmowców – Mohammada Rasoulofa, Mostafę Al-Ahmada i Jafara Panahiego.
Human Rights Watch określiła te aresztowania jako „cyniczne działania mające na celu powstrzymanie powszechnego oburzenia wywołanego zaniedbaniami rządu”. Organizacje humanitarne zwróciły również uwagę na alarmujący wzrost liczby egzekucji, a Amnesty International oceniła, że kara śmierci jest wykorzystywana jako „narzędzie opresji państwa wobec mniejszości i protestujących”. Według norweskiej Iran Human Rights, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w irańskich więzieniach stracono co najmniej 251 osób – w porównaniu do roku 2021 liczba egzekucji wzrosła dwukrotnie (stracono wówczas 117 więźniów).