Wiadomość

„Na Koran z Mekki, wykończę cię”.

Eric Zemmour (zdj. Wikimedia))
Eric Zemmour (zdj. Wikimedia))

W poniedziałek, w centrum Paryża, groźby śmierci usłyszał prawicowy dziennikarz i intelektualista Eric Zemmour, rozważany jako potencjalny kandydat w wyścigu prezydenckim.

Zemmour przechodząc ulicą Boulevard de Clichy w 18 dzielnicy Paryża, został rozpoznany przez jednego z przechodniów, który wykrzyczał w jego kierunku: „Na Koran z Mekki, wykończę cię!”. Ochroniarz dziennikarza zainterweniował, jednak mężczyzna nie chciał się uspokoić krzycząc „piep…one rasistowskie g…no”. Miało to miejsce w centrum francuskiej stolicy, gdzie między innymi znajdują się Bazylika Sacré-Cœur i Moulin Rouge.

Zemmour, pochodzący z rodziny francuskojęzycznych Żydów z Algierii,  jest nie tylko rozpoznawalnym publicystą i uczestnikiem dyskusji, znanym z kontrowersyjnych wypowiedzi wobec muzułmanów czy homoseksualistów. W ostatnich miesiącach spekuluje się o jego udziale w wyścigu prezydenckim w roku 2022. Niektóre z sondaży dają mu, człowiekowi bez zaplecza politycznego 13-14% poparcia, co plasuje go za Marine Le Pen.

Dziennikarz skomentował ten incydent na Twitterze jako codzienne doświadczenie francuskich obywateli. Kontynuuje tym samym swoją krytykę masowej imigracji i braku integracji społeczności z krajów muzułmańskich, jako zwolennik teorii Wielkiego Zastąpienia.

Ze względu na swoje wypowiedzi Zemmour wielokrotnie był oskarżany o podżeganie do nienawiści wobec muzułmanów, a raz skazany prawomocnym wyrokiem, od którego odwołuje się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, powołując się na wolność wypowiedzi.

Pisarz w jednej z wypowiedzi stwierdził, że „Francja jest pod 30-letnią inwazją”, a na przedmieściach trwa „wysiłek, żeby zislamizować terytorium”. Sąd uznał, że jego uwagi skierowane są do muzułmanów jako całej społeczności i stanowią dyskryminację.

Obawy, że francuscy intelektualiści staną się celem ataków i realizowania gróźb śmierci wzrosły po zamachu terrorystycznym na nauczyciela Samuela Paty, który został zamordowany za pokazywanie na lekcji o wolności słowa karykatury Mahometa.

W kwietniu 2021 europosłanka Virginie Joron (Front Narodowy), zwróciła uwagę na zagrożenie, jakie stanowi raport na temat islamofobii w Europie, przygotowywany przez turecki think tank SETA, powiązany z rządem islamistów Erdogana. Wymieniane są w nim osoby krytyczne wobec islamu; między innymi właśnie Eric Zemmour, ale także filozof Alain Finkielkraut, czy palestyński ateista i były muzułmanin Waleed Al-Husseini. Joron zwraca uwagę na fakt, że Komisja Europejska wsparła turecką publikację kwotą ponad 100 tysięcy euro.

〉 O tym jak wygląda polska część raportu SETA przeczytasz w „Atakują nas najemniczki Erdogana”

W Polsce na rzecz SETA pracowali dr Konrad Pędziwiatr, dr Anna Piela i Anna Łukjanowicz z Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Za każdym razem wykazywaliśmy, jak w raporcie dochodzi do podawania nieprawdziwych informacji i manipulowania danymi. (j)

〉 Zemmour w Euroislamie:

Samobójstwo Francji

Zwolniony za islamofobię

Francuski dziennikarz skazany za „rasistowskie” wypowiedzi

Wolność słowa znowu przed sądem

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign