Muzułmańska nagonka na muzułmańskiego posła

Maajid Nawaz, kandydat do parlamentu z ramienia partii Liberalnych Demokratów, umieścił na Twitterze rysunek satyryczny z serii „Jezus i Mo” wraz z podpisem, że jako muzułmanin nie czuje się obrażony jego treścią. 

W związku z tą sytuacją Nawaza zaproszono do programu Big Questions w BBC. Sam rysunek przedstawia Jezusa i Mahometa mówiących do siebie „Hej” i „Jak się masz?”.

Jesus-and-MoNawaz jest współzałożycielem i przewodniczącym think tanku Quilliam Foundation, który walczy z ekstremizmem, oraz współzałożycielem Khudi, pakistańskiego ruchu społecznego szerzącego kulturę demokratyczną wśród młodzieży tego kraju.

Po pojawieniu się publikacji Nawaza na Twitterze Mohammed Shafiq z Fundacji Ramadan, muzułmański komentator Mo Ansar oraz członek parlamentu George Galloway, zaczęli domagać się, również na Twitterze, by Maajid Nawaz został usunięty z listy kandydatów do parlamentu z partii Liberalnych Demokratów. Wniosek o usunięcie Nawaza przedstawiono przewodniczącemu partii, Nickowi Cleggowi.

W odpowiedzi została wystosowana petycja, wzywająca partię Liberalnych Demokratów do wsparcia Nawaza. Twórcy petycji napisali: „Islamiści i przeciwnicy polityczni rozpoczęli kampanię przeciwko Maajidowi Nawazowi, skutkującą licznymi pogróżkami. Zwróćmy uwagę na fakt, że kampania ta nie jest oparta na uzasadnionych obawach muzułmanów, lecz jest kampanią polityczną, zaostrzaną przez grupę ludzi znanych z dobrze udokumentowanej działalność promującej ekstremizm. Starają się oni wzbudzić nienawiść społeczności muzułmańskich przeciwko liberalnym i świeckim muzułmanom. Obawiamy się, że kampania ta będzie również siłą napędową dla antyislamistów, jako dowód muzułmańskiej nietolerancji i niezgodności z liberalnymi wartościami”.

Nawaaz
Nawaaz

Stephen Evans, prowadzący kampanię w National Secular Society, powiedział: „Po prostu nie możemy pozwolić sobie na atmosferę, w której politycy są zastraszani przez ludzi uważających, że ich uczucia religijne nie mogą być urażone. Cokolwiek innego, niż pełne poparcie dla Maajida Nawaza przez partię Libearalnych Demokratów, może mieć negatywny wpływ na wolność słowa w tym kraju”.

Tłumaczenie: JK
Źródło: www.secularism.org.uk

Petycja: www.change.org