Wiadomość

Muzułmańscy uczeni gratulują Talibanowi

Spotkanie przywódców Talibanu z uczonymi z IUMS w Doha w Katarze. (Memri)

18 września 2021 r. najwyżsi przywódcy Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych (IUMS), który jest sponsorowany przez Katar, gościli w kwaterze głównej organizacji w Doha delegację rządu talibów w Afganistanie, z wiceministrem spraw zagranicznych Sherem Mohammadem 'Abbas Stanikzaim na czele.

Podczas spotkania z oficjelami IUMS, w tym z przewodniczącym organizacji, Ahmadem Al-Raissounim i sekretarzem generalnym, 'Alim Al-Karadaghim, wychwalali oni rząd Talibanu za jego dżihad i oferowali udzielić wszelkiej pomocy potrzebnej przy zarządzaniu sprawami państwa. Wiceminister Stanikzai podziękował IUMS za poparcie i poprosił jego członków o wskazówki dla ustanowienia islamskiego reżimu.

Spotkanie odbyło się w tydzień po wysłaniu przez IUMS listu gratulacyjnego do przywódcy Talibanu, szejka mułły Mohammada Hasana Achunda, po jego mianowaniu na „premiera Islamskiego Emiratu Afganistanu”. W liście wyrażono nadzieję, że “nowy rząd przedstawi model prawowitych islamskich rządów, jak rządy ustanowione przez Proroka Mahometa i jego następców, Sprawiedliwych Kalifów” i podkreślono gotowość IUMS do „pełnej współpracy [z nowym rządem] i pomocy, w każdy sposób, w jaki możemy”.

Istotnie, od przejęcia Kabulu przez Taliban IUMS szeroko wychwalał ten ruch. Natychmiast po wycofaniu się wojsk USA z kraju, jego przewodniczący, Al-Raissouni, wydał oświadczenie gratulujące Talibanowi “jego dżihadu przeciwko amerykańskim siłom”, w którym napisał: “IUMS jest zadowolony i optymistyczny, i gratuluje narodowi afgańskiemu i jego kierownictwu, a szczególnie Talibanowi tych posunięć i nowego etapu, który rozpoczął się lub zaczyna nabierać kształtów w tym czasie w Afganistanie. Wypędzenie inwazyjnych wojsk amerykańskich i europejskich jest afgańskim osiągnięciem, do którego doszło dzięki dżihadowi, niezłomności i poświęceniom, i za to dziękujemy Talibanowi”.

Należy zauważyć, że Katar, który przedstawia się jako uczciwy i neutralny pośrednik w rozmowach między Talibanem a Zachodem, praktycznie popiera talibów i był miejscem wielu spotkań ich przywódców z innymi organizacjami sponsorowanymi przez Katar i popierającymi terror, nie tylko z IUMS, ale także z Hamasem.

Przewodniczący IUMS, szejk Ahmad Al-Raissouni, przywitał delegację i powiedział: “Jesteśmy braćmi i nasze serca są z wami, godzina za godziną. Cieszymy się, że to spotkanie odbywa się tutaj [w Doha] i nasze domy są dla was także otwarte. Dziękujemy wam raz jeszcze za waszą wiarę w nas i za wasz szacunek. Doceniamy także wasz dżihad i waszą [religijną] wiedzę, bo jesteście religijnymi uczonymi i podzielamy odpowiedzialność za [szerzenie religijnej] wiedzy”.

Al-Raissouni podkreślił, że IUMS będzie działać, by spełnić każdą sugestię afgańskiego rządu i ruchu Talibów przez organizowanie konferencji i sympozjów, żeby Taliban mógł skorzystać z doświadczenia innych w edukacji, polityce i ekonomii. Sekretarz generalny IUMS, 'Ali Al-Karadaghi, także pogratulował delegacji i wyjaśnił, że “wszyscy są rozradowani zwycięstwami Talibanu, które są zwycięstwami wszystkich muzułmanów”.

Fragmenty wypowiedzi wiceministra Stanikzai: “Jesteśmy dumni, że jesteśmy tutaj, ponieważ spotykamy się z najważniejszymi religijnymi uczonymi IUMS. Celem wizyty jest podziękowanie IUMS twarzą w twarz za list do premiera Emiratu [mułły Mohammada Hasana Akhunda] i za pogratulowanie mu i jego nowemu rządowi”. (…) Państwo afgańskie cierpi z powodu faktu, że cały poprzedni rząd opuścił kraj, który upada ekonomicznie i którego 70% populacji żyje poniżej linii ubóstwa. Cierpimy także z powodu wrogości [globalnych] mediów i ograniczeń na poziomie ekonomicznym”. Talibański oficjel powiedział też, że Taliban czuje ciężar odpowiedzialności i pragnie ustanowić islamski reżim, który nie będzie sprzeczny ze społecznością międzynarodową.

Źródło: memri.org/polish

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign