Malezyjscy politycy uznali użycie psów podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej w Glasgow za „haniebne i obraźliwe”.
W podobnym tonie wypowiedzieli się przywódcy religijni – oświadczyli, że teriery szkockie, które pojawiły się podczas otwarcia, były oznaką braku szacunku dla muzułmanów.
W ceremonii otwarcia uczestniczyło około 40 tych sympatycznych zwierzaków. Każdy ubrany był w kubraczek z tartanu ozdobiony nazwą kraju, którego reprezentację poprzedzał. Pomysł był bardzo chwalony w mediach społecznościowych, a wiele osób uznało go za „ozdobę całej ceremonii”. Hamish, idący przed szkockim zespołem, zebrał największe oklaski.
Po ceremonii Judy Murray twittowała: „Teriery szkockie ubrane w tartan podczas otwarcia igrzysk. Szczekająco wspaniałe!”.
Jednak nie wszyscy byli zachwyceni. Polityczni i religijni przywódcy Malezji uznali, że połączenie psów z krajami muzułmańskimi było „obraźliwe”. Wielu muzułmanów podczas ceremonii odmówiło bezpośredniego kontaktu z psami, które uznawane są w islamie za nieczyste. Zdarza się, że muzułmanie nawołują do dżihadu przeciwko psom.
Sprawie nie pomógł fakt, że terier mający prowadzić ekipę Malezji usiadł i nie ruszył się z miejsca, gdy założono mu kubrak. W efekcie musiał być niesiony przez przedstawiciela zespołu.
Mohamad Sabu, wiceprzewodniczący opozycyjnej partii Pan-Malaysian Islamic Party, powiedział: „Malezja i inne kraje islamskie zasługują na przeprosiny od organizatorów. Jest to bardzo obraźliwe w stosunku do Malezji i muzułmanów – szczególnie, że wydarzyło się podczas ramadanu. Muzułmanie nie mogą dotykać psów, a więc organizatorzy powinni być bardziej wyczuleni na tym punkcie. Żywimy nadzieję, że ten incydent nauczy kraje zachodnie okazywania większego szacunku w przyszłości”.
Przeprosin zażądał także skrajnie prawicowy polityk Dato Ibrahim Bin Ali: „Takie zachowanie było nieodpowiednie. Organizatorzy nie byli dość wrażliwi, szczególnie w kraju, który ma cywilizowane i uświadomione społeczeństwo. Było to haniebne i obraźliwe nie tylko w stosunku do Malezji jako kraju muzułmańskiego, ale w stosunku do muzułmanów na całym świecie”.
Rzecznik organizatorów zawodów powiedział, że „nie otrzymał żadnych skarg od uczestników ceremonii otwarcia igrzysk”.
Severus-Snape na podstawie www.telegraph.co.uk