„Murzyńskość muzułmanek”. Francuska minister i dyktator mody krytykują islamskie chusty

Kobiety, które noszą chusty są jak „murzyni popierający niewolnictwo”, powiedziała minister ds rodzin Laurence Rossignol, przypuszczając krytykę na coraz silniejszy trend w modzie zorientowany na muzułmanki.

Komentarz Rossignol wywołał burzę w mediach społecznościowych, zwłaszcza że nastąpił tuż po wypowiedzi dyktatora mody, partnera Yves Saint Laurent, Pierre’a Berge’a, który oskarżył konkurencję zorientowaną na modę muzułmańską o udział w „zniewalaniu kobiet”.

Laurence Rossignol

Laurence Rossignol

Rossignol, odpowiedzialna także za prawa kobiet, przeprosiła za użycie słowa „murzyn” (słowo negreo można też przetłumaczyć jako czarnuch – przyp. red.) nawiązywała w swojej wypowiedzi do abolicyjnego traktatu Monteskiusza „Zniewolenie murzynów”.

Pomimo przeprosin za niefortunne sformułowania, socjalistka Rossignol twierdzi, że nie wycofa się z tej opinii.

„Skromne ubrania” to nowy rynek modowy skierowany do muzułmanek i promowany przez takie marki jak DKNY. Niektórzy jednak projektanci twierdzą jak Jean-Charles de Castelbajac: „Moda jest uniwersalna i świecka, i powinna nieść nadzieję”. (j)

źródło: YME

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Światowy Dzień Hidżabu: „wątpliwa inicjatywa”

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją