Merowie Republiki finansują meczety

Rząd francuski będzie zapewniać 30% środków niezbędnych do budowy miejsc kultu.

Niebawem we Francji wszędzie wyrosną meczety, ponieważ rozpoczęto okoo 150 projektów, a Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (Conseil Français du Culte Musulman) planuje budowę od 2000 do 4000 meczetów. W Créteil, miejscowości w regionie Île-de-France, w departamencie Val-de-Marne właśnie otwarto meczet, który kosztował 5 milionów euro. Dzięki wsparciu ze strony urzędnika miejskiego z ramienia  Partii Socjalistycznej, Laurenta Cathala, meczetowi oficjalnie oddano ziemię w leasing i przyznano pomoc w budowie w wysokości 1 miliona oraz roczną dotację w wysokości 100 000 euro na działania kulturalne.  Te działania kulturalne meczetów, na które lokalne władze tak chętnie przeznaczają dotacje, to często zwykła herbaciarnia.

Merowie  angażują się w tego typu przedsięwzięcia, czasem z chęci lepszego monitorowania islamu, częściej jednak interesuje ich zdobycie głosów, które decydują w wyborach. W sytuacji, gdy ceny gruntów wciąż rosną, przyznanie gruntów komunalnych ma kluczowe znaczenie. Mimo że sądy administracyjne wyznaczają kary za zbyt niskie czynsze, postrzegając je jako wyraźne finansowanie kultu (Marsylia, Montreuil), leasing stał się głównym narzędziem władz miejskich.

BG

na podst: Michel Janva dla Salon Beige, Observatoire de l’islamisation

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Partnerstwo Rosji i Mali. Zła informacja dla Europy

Turecka opozycjonistka skazana. Stambuł protestuje

Liban: Hezbollah traci przewagę w parlamencie