Merkel uhonoruje dzisiaj autora karykatur Mahometa

Kurt Westergaard autor Karykatur Mahometa
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Autor karykatur Mahometa, duński rysownik Kurt Westergaard zostanie dzisiaj uhonorowany przez kanclerz Angelę Merkel jako obrońca wolności słowa.

Kurt Westergaard autor Karykatur MahometaW dzisiejszym przemówieniu z okazji wręczenia nagród wolności słowa w Poczdamie, kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje uhonorować 75-letniego duńskiego rysownika Kurta Westergaarda. Westergaard w 2005 roku zasłynął narysowaniem karykatur Mahometa, po tym jak zrozumiał, że wielu rysowników boi się w ogóle narysować islamskiego proroka w obawie przed agresywną reakcją muzułmanów. Jak okazało się później, nie mylili się oni wcale. Nagonka rozpętana w świecie muzułmańskim m.in. przez Bractwo Muzułmańskie czy premiera Turcji Erdogana przyniosła ofiary śmiertelne i liczne zniszczenia.

Merkel, która dorastała w komunistycznym NRD, dobrze pamięta represje przeciwko wolności słowa i jej zdaniem Niemcy „nie powinny nigdy zapominają jak wartościowa jest wolność”.

„Kurt Westergaard jest symbolem wolności prasy i wolności opinii, ponieważ bierze odpowiedzialność za to co robi – a to nie jest w porządku, że są ludzie którzy chcą go zabić”, tłumaczy Sabine Sasse, organizatorka całego wydarzenia. „Groźby śmierci to nie jest nasza kultura. Tak więc walczymy dla tych praw. W dobrej demokracji posiadanie różnych opinii i dyskutowanie rzeczy musi być możliwe”. „Nagroda jest sygnałem od wiodącej osoby w naszym społeczeństwie, że wolność wypowiedzi i prasy jest dla nas bardzo, bardzo ważna. Cokolwiek się wydarzy, będziemy za to walczyć – nie bronią, lecz orężem języka i nagród”, wyjaśnia decyzję o przyznaniu nagrody Westgaardowi Sasse.

M100 Sanssouci Colloquium, przyznające nagrodę, nazywa siebie „wyjątkowym forum”, gromadzącym postaci świata mediów i polityki, które dyskutują na temat roli mediów w wydarzeniach europejskich i światowych.(pj)

JW. na podst.  Radio Free Europe Radio Liberty

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook