Kobieta oskarżona o zabicie swojej pasierbicy została publicznie ścięta, tym samym liczba egzekucji wykonanych w Arabii Saudyjskiej w 2015 roku wzrosła do 9.
W tym tygodniu, w świętym mieście Mekce, władze Arabii Saudyjskiej publicznie wykonały wyrok śmierci przez ścięcie głowy. Wiadomość została podana w czwartek przez MEE i lokalne media.
Laila Bint Abdul Muttalib Basim, pochodząca z Birmy mieszkanka Arabii Saudyjskiej, oskarżona o torturowanie i zabicie swojej 7-letniej pasierbicy, została ścięta w poniedziałek.
Na filmie z egzekucji widać Basim ciągniętą po ulicy przez 4 policjantów.
„ Nie zabiłam, nie zabiłam,” krzyczy bez przerwy kobieta, do czasu aż trzymający miecz mężczyzna uderza ją w szyję. Drugi i trzeci cios odcina głowę, a chwilę później policjanci usuwają ciało z ulicy.
Działacz na rzecz obrony praw człowieka w Arabii Saudyjskiej wyjaśnia, jak wykonana została egzekucja na kobiecie.
„ Władze mają dwa sposoby na ścinanie ludzi” powiedział Mohammed al-Saeedi, ze Wschodniej Prowincji. „ Pierwszy, z podaniem więźniowi w zastrzyku środków przeciwbólowych i drugi, bez środków przeciwbólowych”
„Ta kobieta została ścięta bez środków przeciwbólowych, tak by czuła jak najdotkliwszy ból”
W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określono tą egzekucję jako konieczną dla ochrony „bezpieczeństwa”.
„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłasza tę informację by potwierdzić, że Opiekun Dwóch Świętych Meczetów (noszący ten tytuł król, przyp. tłum.), niech Bóg ma go w swej opiece, przykłada wielką wagę do przywracania bezpieczeństwa i wymierzania sprawiedliwości” czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez saudyjską agencję prasową SPA.
„ To zastosowanie boskich zasad wobec tych, którzy atakują niewinnych ludzi i przelewają ich krew. Rząd ostrzega wszystkich, którzy skłaniają się do popełnienia podobnych przestępstw, że spotka ich należna kara”.
Ta sprawa wywołała na forach internetowych dyskusję na temat sposobu wykonania egzekucji.
„ Widziałem wideo z waszej (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) egzekucji birmańskiej służącej za zabicie jej pasierbicy” napisano w jednym z postów na forum, gdzie większość opinii zasadniczo zgadzała się z orzeczoną karą, ale miała zastrzeżenia co do sposobu jej wykonania.
„ Nie kwestionuję tego wyroku, ale mam zastrzeżenia co do sposobu jego wykonania, który może być postrzegany przez niektórych jako okrutny. Jest wiele sposobów zabijania bez użycia miecza, zwłaszcza kobiet. Upublicznienie tego nagrania wywoła falę gniewu na świecie, o czym szybko się przekonamy.”
W niektórych postach wyjaśniano, że ścięcie mieczem jest „najbardziej humanitarnym” sposobem egzekucji, w innych zastanawiano się, czy kobieta rzeczywiście była winna skoro krzyczała, że nie zabiła.
W przeciągu pierwszych 14 dni 2015 roku w Arabii Saudyjskiej wykonano 9 egzekucji. W 2014 roku w wyniku egzekucji straciło życie 87 osób, niewiele mniej w 2013 roku, 78 egzekucji, co daje temu konserwatywnemu królestwu 3 miejsce wśród karów najczęściej dokonujących egzekucji, zaraz za Iranem i Irakiem.
Według Human Rights Watch 72 z 87 egzekucji przeprowadzonych w 2014 roku miało miejsce między sierpniem a grudniem, a 43% zabitych stanowiły osoby pochodzące spoza królestwa, w tym dwie kobiety.
Według Saeediego ten wzrost ilości egzekucji ma pokazać ludziom siłę władzy.
„ Zwykle na egzekucję wybierane są miejsca w centrum miast, ale od początku 2014 roku egzekucje przeprowadzane wszędzie. W przeszłości na publicznych egzekucjach gromadziło się mnóstwo ludzi. Teraz przychodzi niewielu. Jeśli odbywa się jakaś uliczna egzekucja, ludzie po prostu przechodzą obok, ponieważ stało się to powszechnym widokiem”.
„ Sytuacja tutaj, w Arabii Saudyjskiej jest ponura i stale się pogarsza”.
Film z egzekucji był udostępniany przez wiele osób na YouTube, ale został później usunięty przez ten serwis.
Narodowa Organizacja dla Praw Człowieka w Mekce uznała, że to saudyjskie służby bezpieczeństwa odpowiadają za wprowadzenie tych nagrań do obiegu. Zażądano ukarania osoby, która filmowała i postawienia jej zarzutów o przestępstwo kryminalne.
Rzecznik organizacji, Mohammed al-Sehli, powiedział internetowemu serwisowi wiadomości w Mekce, że służby bezpieczeństwa powinny oczyścić teren przed wykonaniem egzekucji, by zapobiec tego rodzaju „przeciekom”.
Sehli również podkreślił, jak ważne jest ustalenie osoby, której udało się sfilmować ten materiał i wymierzyć możliwie najwyższą karę za to przestępstwo. Stwierdził również, że to było „naturalne”, że leżąca na ulicy kobieta głośno krzyczała z bólu, bo powodem tego bólu był „ohydny czyn, jakim było zabicie dziecka”